Není to ani měsíc, kdy z ministerstva školství odešel náměstek pro sport Petr Hulinský, člověk s vlivem v sociální demokracii a ve sportu. Jen krátce po jeho konci na ministerstvo nastupuje další výrazná figura ČSSD, pražský zastupitel Karel Březina.

"Pan Březina bude externí poradce, součást politického kabinetu paní ministryně. Jeho agenda bude komunikace s regiony," potvrdilo informace HN tiskové oddělení ministerstva.

Co přesně bude náplní práce "poradce pro regiony", není jasné. Březina má vzhledem ke své minulosti kompetenci působit spíš v oblasti sportu, kterou nyní opustil Hulinský. Hráč fotbalu a dlouholetý fanoušek Bohemians má ve fotbalovém prostředí kontakty – je místopředsedou Středočeského krajského fotbalového svazu, a před lety se o něm dokonce spekulovalo jako o možném šéfovi Fotbalové asociace ČR (tehdy ještě označované jako Českomoravský fotbalový svaz).

Podle Březiny bude oblast, ve které bude na ministerstvu pomáhat, širší. "Budu poradce pro celou agendu ministerstva školství, ve které je i sport. Patří tam samozřejmě také regiony, protože mám zkušenosti z největšího regionu v Česku, hlavního města Prahy," uvedl Březina.

Jako externí poradce ale bude zastávat funkci jen na poloviční úvazek. "Paní ministryně mě oslovila a dohodli jsme se," doplnil Březina.

Kamarád s premiérem

Březina je v sociální demokracii významným hráčem. Osobně se přátelí s premiérem a předsedou Bohuslavem Sobotkou, se kterým se sblížili v Mladých sociálních demokratech. Vzájemně na sebe spoléhají.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Březina Sobotku podržel například na stranickém sjezdu v roce 2011, kdy Sobotka jen těsně porazil svého politického rivala Michala Haška, nebo při pokusu o takzvaný lánský puč po sněmovních volbách v roce 2013.

Stále má také velký vliv v pražské organizaci, ačkoli ji formálně nevede a z politických funkcí si ponechal pouze post v pražském zastupitelstvu. Stáhl se poté, co byl před několika lety odsouzen za spáchání podvodu v pražském dopravním podniku. Proti rozsudku letos podal ústavní stížnost.

Související