Nový režim umožní získat až pěti tisícům uchazečům ročně rychlejší zacházení při přijímání a vyřizování jejich žádostí o zaměstnanecké karty na generálním konzulátu ve Lvově. "Návrh představuje další systém řízené a výběrové migrace do země. Impulzem je oživení ekonomiky, nárůst zakázek a otevírání nových pracovních míst ze strany našich firem," řekl ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek.

Prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý označil rozhodnutí za výjimečné použití zdravého rozumu ze strany vlády. Podle něj už nebylo možné ignorovat "zoufalé" volání českých firem po nízko a středně kvalifikovaných lidech, kterých zde chybí desítky tisíc.

"Dnešní rozhodnutí vlády nám jako zaměstnavatelům navrací naději na to, že vláda nevychází neustále vstříc jenom požadavkům odborů, ale zachovala si zdravý rozum a svým rozhodnutím udělá aspoň první krok k záchraně tisíců neobsazených pracovních míst," uvedl Dlouhý.

Právě zmíněné odbory rozhodnutí vlády vpustit sem bez složité administrativy další tisíce zahraničních dělníků kritizují. Předseda Českomoravské komory odborových svazů Josef Středula říká, že vystavení bianko šeku bez dalšího prověření představuje pro zemi bezpečnostní riziko. Navíc podle něj naše země 70 až 100 tisíc Ukrajinců, kteří by sem měli v následujících letech přijít, rozhodně nepotřebuje.

"Nebude jich totiž sto tisíc, ale 280 tisíc, protože tu budou mít rodiny. Proč nevěnujeme stejné úsilí tomu, aby tady pracovali lidé ze Slovenska? U nich si snadno ověříte výuční list, u ukrajinských občanů ne. Proto mají být tito lidé lépe prověření," řekl Středula. Přesto jsou zaměstnavatelé spokojeni a očekávají, že všechny příchozí zaměstnají.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

"Situace už je tak kritická, že v mnoha odvětvích firmy začínají uvažovat o odchodu z Česka. Bez radikálního zásahu už není situace dále udržitelná," dodal prezident Dlouhý.

Ukrajinci jsou se Slováky nejpočetnější skupinou cizinců žijících v Česku, loni jich zde žilo přes 105 tisíc. Od roku 2009, kdy jich v Česku bylo až 134 tisíc, však jejich počet klesá. Vláda proto vyhlašuje zjednodušení vydávání pracovních karet opakovaně, doposud se však týkalo zejména kvalifikovaných pracovníků a specialistů. Nyní bude povolení snadné získat i pro dělníky bez jakékoliv kvalifikace.