Dokumentarista Matej Kmeť čekal, že ho na výpravě do středoafrického Konga mohou potkat různá nebezpečí. Se svým kamarádem a spolupracovníkem Matúšem Jankovičem se tam v červnu vydal natáčet film o záchraně ohrožených pralesních slonů a práci Arthura Sniegona, českého bojovníka proti pytlákům a zakladatele společnosti Save Elephants.

"Obávali jsme se tropických nemocí nebo toho, že se na nás vyřítí slon a ušlape nás, jako se nedávno stalo jedné aktivistce," říká sedma­dvacetiletý Kmeť, který začátkem července řešil jinou tragickou událost. Jeho kamarád Jankovič v Kongu zahynul při autohavárii. Když se dokumentaristé společně s pralesními strážci vraceli z razie proti pytlákům, dostalo auto smyk a otočilo se na střechu. "Bylo to v nebezpečné zatáčce a auto bylo dost nestabilní. Matúš při smyku spal. Zemřel na následky poranění hlavy při převozu do nemocnice," přibližuje událost dokumentarista.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.