Sociální demokraté chtějí příští rok poslat více peněz policii, armádě a bezpečnostním službám. "Bezpečnost je klíčovou prioritou, vláda tady v žádném případě nesmí šetřit," uvedl v pátek premiér Bohuslav Sobotka.

Ministr vnitra Milan Chovanec požaduje od ministra financí Andreje Babiše (ANO) pro bezpečnostní složky o tři miliardy korun víc, než kolik je zatím navrženo. Mají je použít na nábor nových zaměstnanců a protiteroristická opatření.

"Pokud chceme zůstat bezpečnou zemí, je potřeba tu bezpečnost zaplatit. Nejsou to peníze, které chceme projíst, každá koruna se nám mnohonásobně vrátí," řekl Chovanec. Podle něj se peníze investované do bezpečnosti ekonomicky vyplatí, protože investoři i turisté budou hledat klidnou zemi.

Premiér bude po Babišovi chtít také minimálně devět miliard na sociální služby. "Populace stárne a musíme seniorům zajistit kvalitní a finančně dostupné sociální služby," dodal premiér na tiskové konferenci, kde ČSSD představila své priority do parlamentních voleb příští rok. Pokud ekonomika nadále poroste, mohli by důchodci podle Sobotky i příští rok dostat mimořádný příspěvek 1200 korun.

Sobotka také pochválil vládu za to, že už od září přidá osm procent na platech učitelům a od listopadu pět procent ostatním státním zaměstnancům. Zmínil i rychlejší valorizace penzí nebo navýšení plateb za státní pojištěnce, což pomůže situaci ve zdravotnictví.

Část slibovaných zákonů vázne

Prioritou ministryně práce Michaely Marksové bude zákon o zálohovaném výživném, který by pomohl dětem neplatičů. A také zákon o sociálním bydlení, který by nařídil obcím nabízet byty pro chudé. Oba zákony ale váznou kvůli sporům s koaličním partnerem z ANO.

Přípravy zákona o sociálním bydlení se dlouhé měsíce protahovaly a nejnověji je zdržel vleklý spor s ministryní pro místní rozvoj Karlou Šlechtovou z konkurenčního hnutí ANO. Pravděpodobnost, že sociální demokracie stihne normu do voleb protlačit sněmovnou, postupně klesá.

Potíž je také se zákonem o neziskových nemocnicích, který připravuje ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček. Převod nemocnic na neziskovky má údajně skoncovat s příliš velkým a neprůhledným utrácením v nemocnicích, jež by navíc byly nově osvobozeny od daní.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Proti jeho návrhu se už minulý rok postavila lékařská komora, zdravotnické odbory a také silný vládní soupeř – ministr financí Andrej Babiš z hnutí ANO. Poslanci hnutí ANO navíc ve sněmovně zablokovali přijetí protikuřáckého zákona, který se nyní koalice snaží prosadit na druhý pokus.

Kromě těchto dvou zákonů je pro zdravotnictví prioritou snižovat doplatky na léky nebo zavést automatické valorizace plateb za státní pojištěnce. "Nechceme kvůli tomu každý rok vést boje s ministry financí," uvedla Němečkova náměstkyně Lenka Teska Arnoštová.

Právě kvůli blížícím se krajským volbám i volbám do sněmovny příští rok se dá předpokládat, že napětí v koalici spíše poroste. Ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier například neopomněl zmínit jako prioritu zákon o střetu zájmů. Ten by přitom výrazně omezil podnikání konkurenta sociálních demokratů Andreje Babiše, koalice se kvůli němu už několikrát pohádala.

Související