Zákon o státní službě je potřeba urychleně novelizovat, v praxi přinesl velké problémy a byrokracii, řekl v sobotu ministr financí Andrej Babiš (ANO) v Lánech, kde se zúčastnil schůzky odborné skupiny prezidenta Miloše Zemana o státním rozpočtu. O zákonu se Zemanem dlouze diskutovali, řekl Babiš. Změny, které by měla novela zavést, neupřesnil.

"Ten zákon, skutečně, jak vypadá v praxi, je velice zlý, špatný," řekl Babiš. Pro státní správu služební zákon nepřinesl žádnou výhodu, dodal.

Ve služebním zákoně a dalších zákonech se nyní chystá zakotvení zákazu postihu oznamovatelů korupce. Návrh ochrany takzvaných whistleblowerů v první polovině července schválila vláda.

Zákon o státní službě začal platit v polovině loňského roku. Nyní pod něj spadá zhruba 70 tisíc úředníků. Cílem zákona bylo odpolitizovat státní správu a dát státním úředníkům jistotu, že po každých volbách s nástupem nové vládnoucí garnitury nenastane kompletní obměna vedení úřadů. Zhruba před rokem Ústavní soud zamítl Zemanův návrh na zrušení 20 rozsáhlých pasáží zákona, které upravují třeba postavení politických náměstků. Soud tehdy prezidentovi vyhověl v jediném z jeho návrhů a vypustil z normy jednu větu.

Navýšení rozpočtu vnitra nebude

Na stejné schůzce Babiš zkritizoval také požadavek svého vládního kolegy Milana Chovance (ČSSD), který chce pro svůj resort tři miliardy korun navíc na zvýšení počtu policistů a boj proti terorismu. Podle Babiše by se proti terorismu mělo bojovat přes tajné služby, ne navýšením počtu policistů v ulicích. Zemana o svém postoji informoval, on se k tomu prý příliš nevyjádřil.

%insert_attachment[59522200] priloha.html%

Babiš už dříve uvedl, že vnitro má ve svém rozpočtu rezervy a že by uvítal, kdyby ministři sociální demokracie uvažovali i o úsporách. V sobotu znovu připomněl, že ministr vnitra dostal 1,38 miliardy korun na migraci a tyto prostředky podle Babiše čerpá minimálně - využil podle něj jenom 340 milionů korun. Vicepremiér poukázal i na to, že je v resortu vnitra neobsazených asi 2900 míst, z toho 2300 pro policisty.

"Já to spíš považuji za takové nějaké populistické prohlášení, protože si nemyslím, že když zvětšíme počet policistů v ulicích, že tím budeme bojovat proti terorismu. Já myslím, že proti terorismu se má bojovat přes rozvědky, přes tajné služby, infiltrací do prostředí, kde teoreticky by mohl vzniknout někdo, kdo by tady chtěl páchat teroristické činy. Ty komunity jsou známé," prohlásil Babiš.

O požadavcích ministra vnitra se prý navíc dozvídá z médií. Bezpečnost je podle Babiše nicméně priorita a je podle něj potřeba posilovat tajné služby.

Související