Skoro už dvouletá trapnost na Energetickém regulačním úřadě je u konce. V listopadu 2014 naprosto nepochopitelně šéfka úřadu Alena Vitásková vytvořila nový post místopředsedkyně pro bývalou nejvyšší státní zástupkyni Renatu Veseckou. Od té doby se táhne právní bitva, zda na tento post měla nyní již bývalá místopředsedkyně kvalifikaci. Vesecká celou kalvárii nyní ukončuje svým odchodem a všem spadl kámen ze srdce. Ale ještě nejméně jeden odchod by měl následovat. Její šéfové.

Hodně divoké jmenování Vesecké je jen jeden z mnoha přešlapů Vitáskové. Vždyť má také na krku několik obvinění a jeden nepravomocný trest. Na druhou stranu jakýkoliv tlak politiků na její odvolání je zároveň nepřijatelný. Podle energetického zákona musí být hlava regulátora prosta jakéhokoliv nátlaku, jinak by to přece nebyl nezávislý regulátor. Vládní harašení, že by Vitáskovou mohl sejmout nový služební zákon, bylo hodně podlé a už naštěstí ministry přešlo. Jediná možnost je tedy dobrovolná rezignace. Snad příklad Vesecké ukáže Vitáskové, že v některých okamžicích to není prohra, ale vysvobození z bezvýchodné situace.

Zatím jste si přečetli 50 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru