Romové, kteří přežili holokaust, dostanou jednorázové odškodnění ve výši 2500 eur (67 600 korun). Ve čtvrtek to řekla mluvčí ministerstva zahraničí Michaela Lagronová s poukazem na jednání s německým ministerstvem financí. Odškodněno bude podle ní až 15 Romů.

Odškodněni mají být také Němci, kteří za druhé světové války nebo po jejím skončení dělali nucené práce. Podle odhadu sudetoněmeckého landsmanšaftu loni žilo ještě asi 2000 sudetských Němců, jichž se odškodnění týká, protože měli po válce pracovní povinnost v Československu.

%insert_attachment[59522200] priloha.html%

"Jednání probíhala několik měsíců a před několika dny byla ukončena," uvedla Lagronová k odškodnění Romů. "Adresně bude vyplacena částka 2500 eur na osobu, týká se to deseti až 15 lidí," dodala.

O kompenzaci pro české Romy dlouhodobě usiluje Výbor pro odškodnění romského holokaustu. Iniciativu podpořil ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) a do jednání se zapojil také bývalý český zmocněnec pro záležitosti holokaustu Jiří Šitler.

Podle Lagronové se mezi oběma stranami odehrálo několik formálních a neformálních schůzek a rozhodnutí padlo a bylo oznámeno v uplynulých dnech.

Romové byli podobně jako Židé v období druhé světové války tvrdě postiženi nacistickou rasovou politikou. V roce 1942 provedli četníci v tehdejším Protektorátu Čechy a Morava soupis všech "cikánů, cikánských míšenců a osob žijících po cikánském způsobu". Dostalo se do něj 6500 lidí. Část z nich skončila ve sběrných táborech v Letech u Písku a v Hodoníně u Kunštátu. Transporty odvezly do koncentračního tábora v Osvětimi bezmála 5000 Romů. Do vlasti se jich vrátilo jen 583.

O příspěvek ve stejné výši mohou od začátku srpna žádat také Němci, kteří byli za druhé světové války nebo po jejím skončení nasazeni na nucené práce. Nárok na něj mají i sudetští Němci, kteří museli pracovat na území tehdejšího Československa. Německé úřady na odškodnění do roku 2018 vyčlenily celkem 50 milionů eur (1,35 miliardy korun).

Podle odhadu sudetoněmeckého landsmanšaftu loni žilo ještě asi 2000 sudetských Němců, jichž se odškodnění týká.

Související