Koalice Strany zelených a České pirátské strany vyzývá hejtmana Jihomoravského kraje Michala Haška (ČSSD), aby odstoupil z vedení kraje a zároveň z čela kandidátky ČSSD do říjnových krajských voleb. Sdělila to v pátek spolupředsedkyně jihomoravských zelených Jana Leitnerová.

Podle ní jsou důvodem Haškovy lži v případu fiktivní mluvčí Lucie Proutníkové a další pochybení. Předseda jihomoravské ČSSD Roman Hanák řekl, že sociální demokraté nebudou naskakovat na výzvy zelených a že je vše účelové. Haška k celé záležitosti vyslechne v pondělí, na pozici lídra kandidátky ho však hodlá ponechat.

Zelení vidí k odstoupení Haška hned několik důvodů. "Je to několik příkladů lží. Michal Hašek lhal v přímém přenosu o schůzce v Lánech po volbách v roce 2013 i nedávno o fiktivní mluvčí. Člověk, který lže bez okolků občanům, nemá ve vedení kraje co dělat," uvedla Leitnerová.

Bývalá mluvčí kraje Denisa Kapitančiková potvrdila, že za pseudonymem Lucie Proutníková, z jejíhož e-mailu chodily novinářům zprávy o Haškově činnosti, se skrývala odsouzená lobbistka Jana Mrencová. Hašek dříve popřel, že by Proutníkovou znal. Podle Kapitančikové přitom kraj Mrencové za rozesílání zpráv platil ročně 400 tisíc korun.

Zeleným vadí i podezření ze zneužívání veřejných prostředků pro vlastní prospěch. Mladá fronta Dnes ve čtvrtek informovala o tom, že kraj zaplatil 200 tisíc korun za to, aby vycházely o Haškovi pozitivní články na portálech ParlamentníListy.cz a KrajskéListy.cz. Ze smlouvy, která koluje na internetu, je sice objednání článků o kraji zřejmé, v popisu služeb však Haškovo jméno nefiguruje.

Předseda Hanák označil výzvu k rezignaci za účelovou. "Začíná předvolební boj a je smutné, že tyto hry rozehrávají média, která nejsou nezávislá a jsou ve vlastnictví politického konkurenta," řekl Hanák. Uvedl, že nepředpokládá, že by ČSSD měnila volebního lídra, což může učinit do pondělí.

"Nechceme se nechat zatlačit do kouta Mladou frontou, ale chceme prezentovat výsledky ČSSD za osm let práce na kraji," dodal Hanák. 

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

 Haška si ke kauze mluvčí i k vynaloženým penězům za prezentaci kraje vyslechne v pondělí večer, na kdy svolal schůzi krajského výkonného výboru. Hašek je nyní na dovolené a záležitost považuje za politický boj.

S výzvou k rezignaci z funkce hejtmana nesouhlasí opoziční krajský zastupitel Jan Vitula (TOP 09). "Měsíc a půl před volbami je to zbytečné. Je potřeba upustit od teatrálních manévrů a je nutné chtít od hejtmana vysvětlit, o co jde. Musí říct, proč mluvčí zapíral, když ji měl, a proč platil peníze. Celé mi to přijde jako padlé na hlavu," uvedl Vitula.

Podle něj Hašek z kandidátky neodstoupí. "Samotná ČSSD by však měla zvážit, jestli je dobrým reprezentantem, když má na triku takové podivné věci," dodal Vitula.

Související