Celní správu posílí bývalý šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Robert Šlachta. Nastoupí na nově vytvořenou pozici náměstka pro pátrání. Vyšetřovat by měl trestnou činnost související s drogami či zbraněmi.

"Nabídku celní správy jsem přijal," potvrdil bez dalších podrobností Šlachta.

Na ministerstvo financí, pod které celní správa spadá, své rozhodnutí zatelefonoval v pondělí po osmé hodině ráno.

"Tento týden si pan Šlachta podá žádost o zpětvzetí do služby," řekla náměstkyně ministra financí Alena Schillerová. "Dvacátého druhého srpna bude zařazen na místo zástupce celního úřadu pro Pardubický kraj. A k 1. září bude generálním ředitelem pověřen funkcí náměstka pro pátrání," uvedla.

Podle náměstkyně bude Šlachta vykonávat téměř stejnou pozici jako v někdejším ÚOOZ, byť nebude mít tak široké kompetence, jako mají policisté. "Zatím bude funkcí pověřen. Pokud by chtěl na pozici zůstat, bude se muset přihlásit do výběrového řízení a projít jím," dodala Schillerová.

Za Šlachtou k celní správě mohou přejít někteří jeho bývalý podřízení, kteří spolu s ním odešli z ÚOOZ kvůli sloučení s protikorupční policií pod Národní centrálu proti organizovanému zločinu. Od policie kvůli reorganizaci odešlo kolem deseti lidí.

"Lidé, kteří odcházejí nebo odešli, byli kvalitní a budu se o ně maximálně snažit postarat ve svém novém působišti," řekl Šlachta. Pod celní správou by se tak mohl začít formovat nový tým složený z bývalých členů ÚOOZ.

Nová pozice

Náměstkovské místo pro pátrání vzniklo na celní správě nově v souvislosti s přijetím takzvaného celního balíčku, který celníkům významně rozšířil trestněprávní
kompetence v oblasti vyšetřování trestných činů souvisejících s DPH.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Dosud celníci mohli provádět šetření jen u dovozu, vývozu a tranzitu zboží.

Podle nového šéfa správy Milana Poulíčka navíc budou celníci výhledově usilovat také o změnu trestního řádu tak, aby mohli daňové trestné činy nejen prošetřovat, ale také dokončovat celé trestní řízení. Sdělení obvinění a následné vyšetřování jsou zatím čistě v kompetenci policie. To však podle Poulíčka vyšetřování značně zdržuje.

Upozornil, že celníci nyní kauzy prověřují a poté je předávají policejnímu vyšetřovateli, který se s věcí začne seznamovat teprve až ve fázi sdělení obvinění.

Sdělení obvinění a následné vyšetřování jsou zatím čistě v kompetenci policie. To podle Poulíčka ale vyšetřování značně zdržuje. Upozornil, že celníci nyní kauzy prověřují a poté je předávají policejnímu vyšetřovateli, který se s věcí začne seznamovat teprve až ve fázi sdělení obvinění.

V souvislosti s rozšířením kompetencí nabrala celní správa zhruba 360 zaměstnanců. Postavit nový tým Poulíček minulý týden označil za svou hlavní prioritu. Většina nových náměstků by měla nastoupit od října.

Související