Jihomoravské ANO odmítá jakoukoliv povolební spolupráci s hejtmanem Michalem Haškem z ČSSD. Hašek podle představitelů hnutí v minulosti opakovaně lhal, naposledy pak nedostatečně vysvětlil svou spolupráci s lobbistkou Janou Mrencovou.

Jednání se sociální demokracií bez Haška však ANO nevylučuje.

Hnutí také dopisem osloví ostatní strany a hnutí kandidující do zastupitelstva Jihomoravského kraje s dotazem, zda je pro ně Hašek přijatelným partnerem.

Podle lídra ODS Jiřího Crhy jsou podobná prohlášení předčasná. Crha je podle svých slov "poslední, kdo by obhajoval Haška", nicméně personálie si podle něj musí vyřešit strany samy. Podobný názor má i předseda zastupitelského klubu KSČM Stanislav Navrkal. Je podle něj věcí ČSSD, koho vybrala jako svého lídra, ostatní strany do toho nemají mluvit. "To by se nelíbilo ani nám," uvedl Navrkal.

Zelení a piráti mají stejný názor jako ANO, pokud se do zastupitelstva dostanou, s Haškem spolupracovat nebudou, oznámil lídr Jiří Hlavenka.

Hejtman už v minulých dnech uvedl, že za současnou kritikou mediální propagace kraje a své osoby vidí právě zájmy hnutí ANO. "Dnešní tiskovka ANO v Brně jen zapadá do hnojometného scénáře pseudokauzy spuštěné stranickým listem ANO, tedy Mladou frontou Dnes," sdělil Hašek.

"Lídra i kandidátku ČSSD pro volby do zastupitelstva Jihomoravského kraje potvrdila celá naše členská základna a nenecháme si nikým diktovat, zvlášť ne těmi, kteří namísto hledání společných řešení problémů kraje a jeho občanů i namísto reálného programu mají jediné téma - Antihašek," uvedl Hašek ve společném prohlášení s krajským předsedou ČSSD Romanem Hanákem.

V kauze Mrencová podle Haškova pondělního vyjádření lžou jiní, nikoliv on.

Spolupráci s Mrencovou Hašek nepopírá, o žádné Lucii Proutníkové podle svých slov nic nevěděl. Právě z e-mailu imaginární Proutníkové chodila do redakcí některá Haškova vyjádření i avíza na akce s jeho účastí.

Podle svědectví bývalých zaměstnanců kraje zprávy rozesílala Mrencová.

"Nevím, kdo to je, nevím, zda ta postava skutečně existuje, či neexistuje," řekl v pondělí Hašek. "Ten pseudonym znal, bylo mu to známo," reagoval ve středu lídr ANO Bohumil Šimek, šéf brněnských strážníků a někdejší Haškův podřízený na kraji. Hašek podle něj intenzivně spolupracoval s Mrencovou, nepravomocně odsouzenou za úplatkářství.

"Vnímal jsem ji po boku Michala Haška, byla mi představena jako jeho PR manažerka s tím, že pokud budu moci, ať jí vyjdu vstříc," popsal Šimek. Podle něj není fér, že se Hašek k Mrencové nyní příliš nehlásí. Podle Šimka se "opravdu snažila", telefonovali s hejtmanem prakticky denně.

Proti Haškovi mluví i bývalá krajská mluvčí Denisa Kapitančiková, podle které Hašek neříká pravdu. "Hejtman Hašek věděl, že se za Lucií Proutníkovou skrývá Jana Mrencová, s kterou si velmi často telefonoval," řekla Kapitančiková, která odmítá Haškovo obvinění, že jedná na "objednávku" jeho politických protivníků. Kapitančiková je nyní mluvčí radnice Brno-střed, kterou vede hnutí Žít Brno.

Strana zelených a piráti minulý týden vyzvali Haška k rezignaci na funkci hejtmana i na místo v čele kandidátky ČSSD. Hašek odstoupit odmítl a v pondělí jej podpořilo předsednictvo krajského výboru ČSSD.

Vysvětlení smluv s firmami spojenými s Mrencovou chtěli také zástupci koaliční KDU-ČSL. V úterý se usnesli, že jim Haškovo dosavadní vyjádření nestačí. Požadují důkladnější prověření smluv a služeb.

Nikdo z vedení ČSSD se dosud k Haškovi nevyjádřil, mluvčí strany Michal Kačírek už dříve řekl, že není důvod, aby se vedení situací zabývalo.

"Kdyby při pondělním jednání předsednictva jihomoravské ČSSD měli jeho členové k panu Haškovi výhrady, tak by se tím vedení strany zabývalo. Tento stav ale nenastal, protože vedení ČSSD na jihu Moravy jej jednoznačně podpořilo a není proto třeba, aby se mimořádně scházelo vedení," řekl Kačírek.

Související