Ministerstvo zemědělství spustí v příštím roce nový dotační program na budování závlah. Plánuje v něm přerozdělit 1,6 miliardy korun. Celkově má do roku 2022 na boj se suchem stát připraveno 28 miliard korun. V pondělí to na tiskové konferenci uvedl ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL). Kromě budování závlah by měly pomoci k zadržení vody v krajině peníze na stavbu a obnovu rybníků. Stát v tomto dotačním programu chce přerozdělit 1,25 miliardy korun.

"V budoucnu můžeme předpokládat ještě extrémnější výkyvy počasí, než bylo třeba loňské sucho. Proto investujeme hlavně do přirozeného zadržování vody v krajině, které je nejlepším způsobem ochrany před suchem i povodněmi," řekl Jurečka.

Pomoci by měla i nová vodní díla, nyní se dostavuje nebo připravuje šest nádrží. Čtyři nové vodní nádrže by měly vzniknout v Pěčíně v Královéhradeckém kraji, Vlachovicích ve Zlínském kraji a Senomatech a Šanově ve středních Čechách. U posledních dvou se dělají projektové práce, o jejich stavbě ještě vláda nerozhodla. Podle Jurečky by měly stát přibližně 16 miliard korun investovaných v následujících deseti letech. V srpnu by měla vláda rozhodnout, zda bude stavba Skalička suchým poldrem, nebo stálou nádrží. A dokončují se práce v lokalitě Nových Heřminov.

Ministerstvo chce zemědělcům také předvést modelové farmy, na kterých bude ukazovat, že se dá ekonomicky hospodařit a přitom udržovat správný vodní režim a bojovat proti erozi. Ukázkové farmy jsou zatím tři, jedna na jižní Moravě a dvě jsou ve středních Čechách. Na Moravě už podle Jurečky provoz funguje, na ostatních by se měl naplno rozjet až v příštím roce.

"U obce Vrané a Chrášťany budou vodovodné farmy. Zrealizujeme tak příkladný způsob hospodaření na místech, které jsou často postižená suchem. Výslednou práci pak budeme nabízet všem zemědělcům, kteří o to budou mít zájem," řekl ministr zemědělství.

V boji se suchem by měly pomoci i pozemkové úpravy, od roku 2014 jich stát dokončil přibližně 400, rozpracovaných je jich 500. "Mimo jiné jsme realizovali například protierozní opatření o celkové ploše přesahující 700 hektarů nebo ekologická opatření na více než dvojnásobné ploše," řekl ministr.

Ministerský plán v pondělí kritizovala Strana zelených. Místo velkých nádrží by se podle ní měl stát zaměřit na drobná vodní díla. Podle zelených se navíc mohou postavit rychleji. "Problémem vodních děl není ani tak zničení biotopů jako spíš plýtvání financemi. Za cenu jedné přehrady bychom mohli vybudovat tisíce jednohektarových vodních nádrží. Navíc menší nádrže mohou být rozmístěny po celém území krajů," uvedl místopředseda SZ Michal Berg.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Jurečka již dříve kritizoval, že v posledních 20 letech se v Česku investovalo hlavně do protipovodňových opatření a riziko dlouhodobého sucha se přehlíželo.

Loni v červenci schválila vláda koncepci, která by měla vést k lepšímu hospodaření s vodou. Podle dokumentu by receptem na boj proti suchu mělo být lepší zavlažování, využití dešťové vody, šetření s vodou a její zadržování.

Dokument obsahuje přes 50 úkolů pro ministerstva a úřady a počítá i se zvýšením poplatků za odběr podzemní vody.