Mezi Kaznějovem a Rybnicí na severním Plzeňsku se v úterý odpoledne zřítil vrtulník. Na místě zemřeli dva lidé. Nehoda se stala po 15:30, stroj dopadl na zem asi 300 metrů za obcí Rybnice. Policejní mluvčí Martina Korandová řekla, že při nehodě zahynuli dva muži ve věku 55 a 43 let.

Vítězslav Sladký z krajské záchranné služby potvrdil úmrtí dvou lidí. Poranění byla devastující, řekl asi hodinu po nehodě.

Podle Korandové přelétal nad místem nehody policejní vrtulník a pořizoval dokumentaci ze vzduchu. Policisté při vyšetřování příčin a okolností nehody spolupracují s Ústavem pro odborné zjišťování příčin leteckých nehod.

Havarovaný vrtulník Robinson 44 americké výroby sloužil i k výcvikovým letům, dodala Korandová. Další informace o možných příčinách a okolnostech nehody neuvedla.

Podle starosty Rybnice Tomáše Kozla havaroval menší soukromý vrtulník na posečeném poli nedaleko areálu firmy Best. Z místa nehody nestoupal dým, řekl.

Mluvčí hasičů Pavla Jakoubková doplnila, že na místo vyjeli hasiči z Plas a dobrovolní hasiči z okolních obcí. Stroj po nehodě nehořel.

Nehoda se stala nedaleko letiště v Plasích. Podle jednoho z členů tamního aeroklubu Karla Maříka odtud občas startoval soukromý čtyřmístný vrtulník Robinson Raven 44. Podle informací HN odtud startoval i v úterý.

Plaské letiště uvádí jako svou domovskou společnost GES Air, která podle webových stránek disponuje i vrtulníky Robinson. Firma nabízí letecké práce, leteckou školu a vyhlídkové lety. Logo patrné z trosek stroje odpovídá logu ze snímků vrtulníku této firmy. Trosky zdemolovaného stroje byly na poli na dvou místech vzdálených od sebe několik stovek metrů.

V Plzeňském kraji havaroval soukromý vrtulník také loni u šumavské Modravy. Vrtulník Robinson R44 Raven II pilotovaný mužem z Prahy vzlétl loni 29. března z pozemku u rekreačního zařízení v Modravě.

Podle vyšetřování nehodu zavinila chyba devětapadesátiletého pilota, který vzlétl za nepříznivého počasí, ztratil vizuální kontakt se zemí, strojem zavadil o vrcholky stromů a havaroval krátce po vzletu poblíž Filipovy Hutě. Pilot ve zdemolovaném stroji zemřel. Policie letos případ odložila.

Související