Oštěpařka Barbora Špotáková při obhajobě olympijského prvenství vybojovala v Riu de Janeiru třetí místo. Do sbírky české výpravy přidala už šestý bronz a celkově osmou medaili. Blízko k cennému kovu měla i Zuzana Hejnová, která obsadila ve finále běhu na 400 metrů překážek čtvrté místo.

Špotáková se na medailovou pozici prodrala až v předposlední sérii. Pátý hod nezvykle doprovodila výkřikem a výkonem 64,80 metru poskočila na stupně vítězů až z průběžného sedmého místa. Nakonec ji dělilo jen dvanáct centimetrů od stříbra, které získala Sunette Viljoenová z Jihoafrické republiky.

Šampionkou se stala v 21 letech nejmladší účastnice finále a bronzová medailistka z letošního mistrovství Evropy Sara Kolaková z Chorvatska hodem dlouhým 66,18.

Pětatřicetiletá Špotáková se mohla stát první atletkou v olympijské historii, která získá zlato v jedné disciplíně na třech hrách po sobě. Nepodařilo se jí to stejně jako etiopské vytrvalkyni Tiruneš Dibabaové, novozélandské koulařce Valerii Adamsové a jamajské sprinterce Shelly-Ann Fraserové-Pryceové.

"Tak jsme třetí, no a cóó! Dobrá práce," řekla Špotáková a z bronzu měla očividnou radost. "Ještě dlouho budu křepčit. Stal se zase zázrak. Nevypadalo to se mnou vůbec dobře. Povrch byl rychlej, zvláštní, praly se tam s tím úplně všechny, ale já jsem sebrala síly, nevím odkud. Prostě jsem řvala, dokonce jsem řvala, to obvykle u hodu nedělám, bylo to maximum, co jsem mohla vydolovat," prohlásila.

Třetí místo vybojovala Špotáková o pouhé dva centimetry před teprve dvacetiletou Polkou Marií Andrejczykovou. Za 64 metrů hodily ve vyrovnané soutěži i další tři finalistky. Triumf Kolakové označil chorvatský zpravodajský server index.hr za největší zázrak olympijských her v Riu.

"Je to velké překvapení a úžasný pocit. O tohle jsem usilovala celý život. Je mi jednadvacet a jsem olympijská vítězka," uvedla Kolaková, která ve finále zlepšila téměř o dva metry svůj čerstvý chorvatský rekord z kvalifikace. V ní zachránila postup do finále posledním pokusem, předchozí dva hody se jí nepovedly.

Hejnovou od obhajoby bronzu dělily dvě desetiny sekundy. O medaili přišla až za poslední překážkou, kde nestačila na finiš Američanky Ashley Spencerové. Závod dokončila ve svém letošním maximu 53,92.

"Prostě jsem to prohrála až na konci, posledních dvacet metrů jsem už nemohla. Myslím, že jsem podala maximum, na co jsem v danou chvíli měla, nic jsem tam nenechala. Těžko říct, jestli jsem to trochu přepálila a pak mi chybělo v konci," řekla Hejnová, která většinu sezony kvůli zdravotním problémům nezávodila.

Závod vyhrála další běžkyně z USA Dalilah Muhammadová, jež časem 53,13 sekundy porazila o 42 setin dánskou mistryni Evropy Saru Slottovou Petersenovou.

Spencerová připravila Hejnovou o bronz díky osobnímu rekordu 53,72, kterým vylepšila své dosavadní maximum z červencového domácího šampionátu o rovné tři desetiny. Bývalá juniorská mistryně světa na hladké čtvrtce se překážkám začala naplno věnovat až v této sezoně.

"Co se týče překážek, jsem pořád malá rybka ve velkém rybníce," uvedla. Závod prý rozběhla příliš pomalu. "To rozhodně nebylo v plánu. Chtěla jsem začít opatrně, ale tohle bylo asi příliš. V posledních 150 metrech jsem ukázala, na čem pracuji v tréninku," řekla svěřenkyně Tonji Bufordové-Baileyové, která získala olympijský bronz ve stejné disciplíně před 20 lety v Atlantě.