Čeští lékaři zjistili, že když lidé trpící depresí přestanou kouřit, zlepší se jim psychický stav. Centrum pro závislé na tabáku Všeobecné fakultní nemocnice a 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy provedlo studii, které se zúčastnily téměř čtyři tisíce jeho pacientů. Studie zároveň ukázala, že kouření může způsobit nebo prohloubit depresi.

Po roce od zahájení léčby pociťovali pacienti trpící na začátku depresivními příznaky, že se jejich psychický stav zlepšil. Před zahájením léčby i po jejím skončení ho hodnotili pomocí krátkého dotazníku Beckovy sebeposuzovací stupnice deprese.

Beckova stupnice pro hodnocení deprese

Je dotazník s 21 otázkami ke zjištění míry deprese, který představil americký psychiatr Aaron T. Beck. U každé položky pacient vybere jedno ze čtyř tvrzení, které ho v posledním týdnu nejlépe charakterizuje. Týkají se například nálady, chuti k jídlu, pocitu viny nebo strachu z budoucnosti.

Podle sečtených bodů za každou odpověď se dozví hodnocení svého psychického stavu. To má čtyři stupně – od normální nálady k silné depresi. Krátký test naleznete ke stažení například na webu Ústřední vojenské nemocnice Praha. 

"Víme, že řada duševních onemocnění může být příčinou, ale také následkem kouření," uvedl Martin Ander z Psychiatrické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice. "Kouření přispívá k rozvoji deprese, a pokud člověk přestane kouřit, má daleko větší šanci, že se z deprese dostane," dodal.

Česká studie tak potvrdila výsledky zahraniční studie vědců ze 16 zemí, do které se zapojilo osm tisíc kuřáků, z čehož polovina z nich trpěla psychickými potížemi.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 40 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • Pravidelné speciály v digitální podobě
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nevybrali jste si? Přejděte na všechny nabídky předplatného HN.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.