Čeští lékaři zjistili, že když lidé trpící depresí přestanou kouřit, zlepší se jim psychický stav. Centrum pro závislé na tabáku Všeobecné fakultní nemocnice a 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy provedlo studii, které se zúčastnily téměř čtyři tisíce jeho pacientů. Studie zároveň ukázala, že kouření může způsobit nebo prohloubit depresi.

Po roce od zahájení léčby pociťovali pacienti trpící na začátku depresivními příznaky, že se jejich psychický stav zlepšil. Před zahájením léčby i po jejím skončení ho hodnotili pomocí krátkého dotazníku Beckovy sebeposuzovací stupnice deprese.

Beckova stupnice pro hodnocení deprese

Je dotazník s 21 otázkami ke zjištění míry deprese, který představil americký psychiatr Aaron T. Beck. U každé položky pacient vybere jedno ze čtyř tvrzení, které ho v posledním týdnu nejlépe charakterizuje. Týkají se například nálady, chuti k jídlu, pocitu viny nebo strachu z budoucnosti.

Podle sečtených bodů za každou odpověď se dozví hodnocení svého psychického stavu. To má čtyři stupně – od normální nálady k silné depresi. Krátký test naleznete ke stažení například na webu Ústřední vojenské nemocnice Praha. 

"Víme, že řada duševních onemocnění může být příčinou, ale také následkem kouření," uvedl Martin Ander z Psychiatrické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice. "Kouření přispívá k rozvoji deprese, a pokud člověk přestane kouřit, má daleko větší šanci, že se z deprese dostane," dodal.

Česká studie tak potvrdila výsledky zahraniční studie vědců ze 16 zemí, do které se zapojilo osm tisíc kuřáků, z čehož polovina z nich trpěla psychickými potížemi.

Zatím jste si přečetli 60 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.