Rezidenční zahrada velvyslance USA ten den přetékala desítkami osobností českého veřejného života. Bylo 4. července a ve stínu vysokých stromů postával v hovoru s několika dalšími lidmi nenápadný padesátník, který sem tak jako oni přišel na oslavu Dne nezávislosti. Když k němu přistoupil novinář, nedal najevo vůbec žádné překvapení.

"To jste si mě musel s někým splést," odpověděl týdeníku Respekt na dotaz, za jak vážné považuje jako šéf zdejší kontrašpionáže aktivity ruských špionů na českém území. Jeho klid a jistota byly tak nakažlivé, že navzdory stoprocentní informaci o jeho identitě mu skoro nešlo nevěřit. Ale omyl to nebyl. Minulý týden usedl dlouholetý šéf kontrašpionáže BIS Michal Koudelka do křesla ředitele civilní tajné služby. Jeho obličej otiskla všechna média a skrývat se teď už nejde.

Zamést stopy

K výbavě dobrého zpravodajce patří nezanechávat za sebou žádné dohledatelné stopy. A Michal Koudelka ovládl tohle umění dokonale: ve veřejných zdrojích o něm za posledních dvacet let nebyla jediná zmínka. Že někdo takový existuje, vyšlo veřejnosti najevo, až když premiér Bohuslav Sobotka nedávno potvrdil, že s ním počítá do čela BIS. Do té doby Koudelku znali kromě několika ne si tím úplně jistých novinářů jen jeho kolegové a pak ti, o něž se on sám zajímal: v posledních letech především ruští a čínští špioni.

Kontrašpionážní odbor, který Koudelka vedl od roku 2006, měl za úkol mapovat jejich aktivity na českém území, a když závažným způsobem ohrožovali bezpečnost Česka, tak je ve spolupráci s ministerstvem zahraničí vyzpovídat. Za posledních pět let poslala BIS domů jedenáct zaměstnanců ruského velvyslanectví, jež z tohoto ohrožování podezřívala. O tom, že by měla podobné úspěchy u agentů působících mimo zdi ambasády, není nic známo. Z toho odborníci usuzují, že si zdejší kontrašpionáž zatím s těmito těžšími cíli neví příliš rady.


V novém Respektu 34/2016 dále najdete: I obalka R34 2016 
Existují tajemství, která nikdy nerozluštíme?
Jak využít Invalidovnu
S výtvarníkem Pavlem Brázdou
O čem Češi v práci nemluví

Ze své pozice Koudelka také v Česku řídil společné operace se spojeneckými tajnými službami. Jednalo se o sledování špionů, které měli delší dobu v hledáčku hlavně Američané nebo Britové a věděli o jejich pohybu po Evropě včetně návštěv Česka. BIS pak na jejich upozornění monitorovala pohyb agentů na zdejší půdě. Západní diplomaté si v neformálních rozhovorech pochvalují, že na tomto poli odváděli zdejší zpravodajci dobrou práci.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 50 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.