Evropa se podle premiéra Bohuslava Sobotky dlouhodobě neobejde bez společné armády. Prohlásil to v pondělí na každoročním setkání českých velvyslanců. Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek podtrhl důležitost spolupráce uvnitř skupiny Visegrádské čtyřky, která podle něj nesmí zůstat na okraji evropského společenství.

"Události uplynulých dvou let nás posunuly od relativního klidu, který jsme zažívali v Evropě a bezprostředním okolí, k nestabilní, těžko předvídatelné situaci," řekl na setkání premiér.

Evropská jednání v blízké době podle českého ministerského předsedy mohou přinést konkrétní obrysy plánu vytvoření společné armády. V posledních měsících se o něm hodně hovoří. "Spolupráce v oblasti bezpečnosti se nemůže zastavit na evropských hranicích," uvedl Sobotka a zdůraznil nutnost spolupráce i s okolními státy.

Premiér při proslovu před velvyslanci také vyzdvihl důležitost spolupráce s USA a orientace na Západ. "Ať už bude výsledek prezidentských voleb v USA jakýkoliv, je v našem zájmu udržet vztahy na dobré úrovni," řekl Sobotka s tím, že je třeba rozvíjet spolupráci hlavně v oblasti obrany a bezpečnosti.

Premiér se obává o budoucí stabilitu Turecka i o rostoucí napětí mezi Ukrajinou a Ruskem. Sobotka také upozornil na problém narůstajícího nacionalismu. "Není ale na místě vyvolávání paniky. Ukazuje se, jak zásadní je pro naši bezpečnost pevné zakotvení České republiky ve strukturách Evropské unie i Severoatlantické aliance," upozornil předseda vlády.

Nastínil, že je proto třeba navýšit výdaje na obranu, a pochválil úspěšné působení českých vojáků v zahraničních misích. Jako prioritu uvedl Sobotka působení v Afghánistánu, kde má Česká armáda jedno z deseti největších zapojení.
Zároveň je podle premiéra třeba pomáhat uprchlíkům hlavně ve státech, odkud se vydávají na cestu do Evropy.

"Důležité také je, aby Evropská komise ustoupila od záměru prosazovat neefektivní migrační kvóty," kritizoval jedno z diskutovaných řešení premiér, který zároveň připomněl nedávné referendum v Británii o vystoupení země z Evropské unie.

"K členství v Evropské unii neexistuje pro Českou republiku jiná pozitivní alternativa. Spolupráce je nejlepší cestou, jak čelit dnešním i budoucím problémům současného světa," řekl a vyzdvihl potřebu volného pohybu osob, zboží a služeb v rámci EU.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

V souvislosti s brexitem se podle českého premiéra nemůže Brusel poučit jen tak, že provede kosmetické úpravy ve fungování EU, například změnou komunikace. Zároveň podle něj není třeba vymýšlet náročné reformy institucí. "Heslem by nemělo být více, ale lépe," říká s tím, že lepší perspektivu Evropanům nabídne rozvoj dopravy, energetiky nebo spolupráce v rozvíjení Průmyslu 4.0 a digitalizace. K tomu je podle Sobotky třeba, aby se zástupci států EU příliš nerozpadali do malých debatních klubů.

Pochválil spolupráci se sousedními státy s tím, že je třeba více vtáhnout Rakousko, ocenil zároveň novou dynamiku ve spolupráci s Francií. Sobotka také uvedl, že chce podporovat ekonomickou diplomacii a český byznys v zahraničí. Proto letos Česko do zahraničí vyšle 12 ekonomických diplomatů. Je podle něj třeba podpořit hlavně investice spojené s výzkumem nebo vyspělými technologiemi.

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek velvyslance vyval, aby byli v případě teroristických útoků nebo jiných tragických událostí vždy připraveni co nejrychleji zareagovat. "My jsme ti, kterých se ptají, jestli máme informace o českých občanech. Tato nečekanost, nepředvídatelnost mimo jakýkoliv plán, je pro nás obrovská výzva," řekl šéf české diplomacie a dodal, že proto jeho úřad vytvořil speciální manuál.

Zároveň se pozastavil nad stížnostmi na špatnou spolupráci uvnitř některých velvyslanectví. "Není možné si dovolit, aby byly úřady paralyzovány, protože se je nedaří řídit v duchu týmové spolupráce," řekl Zaorálek.

Je podle něj zásadní spolupracovat uvnitř skupiny Visegrádské čtyřky a snažit se, aby nezůstala na okraji evropského společenství. "Cítíme, že pokud bychom opakovali znamení, že nás přestává působení v Evropské unii zajímat, bude to pro nás mít devastující účinky," uvedl šéf české diplomacie.

Zaorálek podtrhl, že rozpočet jeho rezortu příští rok naroste o miliardy. Peníze v příštích letech poputují například na humanitární pomoc v Sýrii nebo Afghánistánu nebo do působení ekonomické diplomacie, která sjednává českým firmám zahraniční byznys.

Související