Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) chce ve čtvrtek v Praze s německou kancléřkou Angelou Merkelovou řešit ochranu EU, infrastrukturu, železniční spojení i boj proti organizovanému zločinu, zejména drogovou kriminalitu. Premiér to v úterý řekl novinářům při otevření sportovně-rekreačního areálu Vrchbělá u Bělé pod Bezdězem na Mladoboleslavsku. Kancléřka přijede do Prahy na premiérovo pozvání.

Podle premiéra se za poslední léta podařilo vybudovat velmi dobré vztahy se sousedními zeměmi. "Máme vynikající kontakty, jsme schopni spolupracovat na věcech, které jsou pro nás důležité. Já bych byl velmi rád, kdybychom tu návštěvu orientovali na pozitivní témata, která nás spojují," uvedl Sobotka k návštěvě Merkelové.

Premiér bude s kancléřkou hledat cesty, jak učinit EU efektivnější a přijatelnější pro občany, cílem má být zvýšení podpory evropské integrace mezi lidmi.

Ohledně řešení otázky migrace se Sobotka s Merkelovou neshodnou, ČR odmítá kvóty a podle premiéra je mnohem opatrnější při přijímání uprchlíků ze značně odlišného kulturního a náboženského prostředí. "Na druhou stranu, na čem se shodneme, je, že migrační krizi můžeme vyřešit jen společně," řekl premiér. Možností je podle něj například posílení ochrany vnější schengenské hranice nebo vznik společné evropské armády. Právě debatu o potřebě této armády chce Sobotka s Merkelovou otevřít.

Mluvčí německé vlády už dříve uvedl, že hlavním tématem by měla být příprava summitu 27 zemí EU v Bratislavě, který se uskuteční 16. září a při němž se bude bez Británie hovořit o rozhodnutí britských voličů opustit unii.

%insert_attachment[64444980] priloha.html%

Merkelovou ve čtvrtek čeká v Praze také schůzka s prezidentem Milošem Zemanem a návštěva Českého vysokého učení technického v Praze. Tam by měla mluvit o budoucnosti Evropské unie, o pokračování v Česko-německém strategickém dialogu a o spolupráci ve vědě, výzkumu a moderních technologiích.

V pátek se Sobotka setká s německou kancléřkou znovu, tentokrát ve Varšavě. Spolu s premiéry Polska, Maďarska a Slovenska na summitu zemí visegrádské čtyřky (V4) se budou zabývat nadcházejícím summitem EU a také například konfliktem mezi Ukrajinou a Ruskem, sankcemi vůči Rusku, vztahy EU a Běloruska nebo situací v Turecku.