Počet obětí středečního zemětřesení ve střední Itálii se zvýšil na 247, oznámil úřad pro civilní ochranu. Předchozí zprávy hovořily o 159 mrtvých. Informovaly o tom světové agentury. Počet zraněných se zatím odhaduje na 400, z toho 264 osob je v nemocnicích a další více než stovka je ošetřována v provizorních centrech zřízených přímo v postižených obcích. 

Tisíce záchranářů pátraly i během noci po přeživších. Odhaduje se, že pod troskami je stále uvězněno množství lidí. Záchranářské práce pokračují, podílí se na nich na 5400 osob. Záchranáři při pátrání ve zřícených domech používají těžkou techniku i holé ruce, popsala britská BBC

Epicentrum bylo nedaleko regionu Aquila, kde v roce 2009 při podobně silném zemětřesení zemřelo přes 300 osob. První otřesy půdy o síle zhruba šesti stupňů překvapily obyvatele ve spánku, poté následovalo přes 200 dalších záchvěvů, z nichž ale jen jeden překročil intenzitu pěti stupňů. Plný rozsah zkázy se záchranářům odkryl po východu slunce. Následné otřesy v průběhu dopoledne i odpoledne vyvolaly paniku.

Otřesy pokračovaly i během čtvrtka. Od středy zaznamenali seizmologové už 460 otřesů, z nichž dva překročily hranici pěti stupňů. Nejsilnější měl intenzitu 6,2 stupně a jeho epicentrum bylo nedaleko města Norcia v provincii Perugia.

Geologové kritizují nedostatečnou prevenci

V italském tisku se již ve čtvrtek objevila kritika na adresu italských úřadů. Deník La Repubblica přinesl vyjádření seizmologa a docenta univerzity v Boloni Enza Boschiho, podle něhož nemá Itálie systém prevence, který by minimalizoval následky zemětřesení.

%insert_attachment[64444980] priloha.html%

"Když byla v roce 2003 publikována mapa seizmicky rizikových oblastí v Itálii, mělo se okamžitě začít s preventivními stavebními úpravami na budovách v nejrizikovějších oblastech," uvedl bývalý šéf národního geofyzikálního institutu Boschi. Region postižený středečním zemětřesením k těmto oblastem také patří.

 

Stejný názor má i další italský geolog a šéf národní geologické rady Francesco Peduto. "My geologové již léta říkáme, že Itálie nemá systém prevence," uvedl podle deníku La Repubblica Peduto.

Zástupci místních úřadů ale oponují, že stavební úpravy lze dělat pouze u novějších domů. Budovy starší by se musely podle nich celé zbořit a postavit znova.