Německý historik Werner Imhof, který organizoval a pedagogicky doprovázel několik stovek debat s českými pamětníky holokaustu, vrací zpět medaili za zásluhy Českému svazu bojovníků za svobodu (ČSBS). Vadí mu, že ji od nového vedení svazu dostal i prezident Miloš Zeman. Imhof to oznámil v sobotu. Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček vrácení medaile považuje za čistě politické gesto.

Imhof ocenění převzal v únoru 2011. "Vnímal jsem to jako velkou čest, obdržet tuto medaili jako teprve druhý Němec, po vedoucím památníku Flossenbürg, Jörgu Skriebeleitovi," uvedl Imhof. Vedle pořádání besed se zabýval například překládáním autobiografií s tematikou holokaustu z češtiny do němčiny, působil rovněž jako průvodce v Terezíně.

Medaili ale nyní na protest vrací. "Když si tuto medaili zaslouží pan Miloš Zeman, tak já si ji nezasloužím," sdělil historik.

Prezidentovi vytýká, že srdečně vítá německé protiuprchlické hnutí Pegida, toleruje pravicové extremisty, vyzývá k vlastnímu ozbrojování, uráží novináře a záslužné neziskové organizace, vyhledává blízkost prezidentů Číny a Ruska nebo nabádá k nerespektování dohod EU o přijetí uprchlíků.

"Jestli toto jsou zásluhy, tak já nemohu držet krok," podotkl Imhof. Zeman podle něj likviduje tradici a pověst České republiky. Své rozhodnutí Imhof svazu sdělil e-mailem, medaili pošle příští týden poštou.

Podle Ovčáčka se Imhof profiluje jako budovatel česko-německého mostu přátelství, ale tímto krokem se vědomě rozhodl tento most poškodit. "Jde v každém případě o čistě politické gesto, které ocení jen část médií, pražská kavárna a TOP 09," sdělil v sobotu prezidentův mluvčí.

Zemana ocenil ČSBS za "dlouhodobou podporu svobody a demokracie" letos v červnu, kdy prezident vystoupil na desátém sjezdu této organizace. Svaz si na sjezdu mimo jiné zvolil nové vedení. Zeman, který je členem svazu, už v minulosti dostal od organizace Kříž Českého svazu bojovníků za svobodu. Kříž ČSBS si v červnu odnesl třeba ředitel hradního protokolu Jindřich Forejt.