Správní rada Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) na svém jednání prodloužila mandát dosavadnímu řediteli Zdeňku Kabátkovi do roku 2020. Pro ministra financí Andreje Babiše se rozhodnutí rady stalo další příležitostí k ostré kritice poměrů v českém zdravotnictví. Babiš krok označil za skandální, protože Kabátek je podle něj "kontroverzní osoba spojená s největším kmotrem českého zdravotnictví", bývalým náměstkem ministrů zdravotnictví a členem správní rady VZP Markem Šnajdrem.

Zdeněk Kabátek vede pojišťovnu od roku 2012 a ke 30. listopadu mělo jeho funkční období skončit. Rada se ale v pondělí rozhodla jeho mandát prodloužit na další čtyři roky.

Za nečekaným krokem je údajně stabilizace situace ve VZP. "Zaregistroval jsem ve společnosti neklid, a proto jsem správní radě navrhl toto řešení," uvedl po jednání rady její předseda Jiří Běhounek. "Cílem bylo ujistit se, že současné vedení má důvěru. Reakce členů rady mě překvapila, nikdo nebyl proti," dodal Běhounek.

Vicepremiér Babiš v pondělní tiskové zprávě uvedl, že způsob Kabátkova zvolení i samotná volba dokazují, že ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček "fakticky neřídí svůj resort, ale je jen prodlouženou rukou kmotrů z ODS". Poukázal na to, že volba ředitele VZP byla zařazena na pondělní program jednání správní rady VZP narychlo ráno, dodatečně a bez předchozího oznámení.

"Dnešní průběh jednání správní rady VZP je další Němečkův podraz, kterým chce za každou cenu udržet netransparentnost a korupci v systému českého zdravotnictví," opřel se Babiš do svého vládního kolegy. Za absurdní pak označil tvrzení správní rady VZP, že Kabátek je dobrý manažer. "Především v době, kdy do českého zdravotnictví každoročně nateče o víc než 10 miliard korun navíc a lékaři i sestry si neustále stěžují, že mají nízké platy," dodal Babiš. Kabátka označil za představitele "éry českého zdravotnictví, která je protkaná korupcí a úplatky".

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Postup volby zpochybnil také předseda sněmovního zdravotnického výboru a člen správní rady VZP Rostislav Vyzula z hnutí ANO. Poukázal na to, že bod nebyl součástí původního programu zasedání, byl navržen na místě. Záležitost proto označil za podivnou a nefér. "Je to nakonec politická funkce, mělo se to projednat řádně v koalici," řekl Vyzula, který se hlasování zdržel.

Běhounek se v pondělí proti politizaci volby šéfa VZP ohradil. "Politizace funkce ředitele VZP ČR odporuje snaze vládní koalice o depolitizaci manažerských pozic ve veřejné správě," uvedl Běhounek ve svém prohlášení. Právě proto, že v minulosti se při volbě objevovaly silné politické tlaky, byla volba ředitele VZP ČR odebrána Poslanecké sněmovně a svěřena správní radě pojišťovny, zdůraznil.

Kritiku odmítá i ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD). "Je to taková typická Babišova křivárna," napsal v úterní tiskové zprávě. "Hnutí ANO má ve správní radě VZP devět svých členů a ani jeden z nich nehlasoval proti volbě Zdeňka Kabátka. Kolega Babiš tedy zřejmě zapomněl dát svým straníkům správné instrukce," dodal Němeček.

Kabátek vede VZP od roku 2012. Tehdy byl zvolen jako nástupce Pavla Horáka, který rezignoval. Kabátek uvedl, že chce navázat na svou předchozí práci. "Prioritou je úspěch firmy," řekl k prodloužení svého mandátu. Za jeho působení se ekonomická situace VZP stabilizovala. V loňském roce měla zisk 1,3 miliardy korun, což bylo o 1,045 miliardy více než v roce 2014. V roce 2013 měla miliardový propad.

I podle Vyzuly jsou výsledky VZP dobré. "Je otázka, do jaké míry jsou způsobeny vedením, nebo příznivou ekonomickou situací," podotkl Vyzula.

Pojišťovna rovněž sdělila, že navýšila rezervní fond na 1,5 miliardy korun a v září by měla splatit finanční výpomoc od státu. Před třemi lety si od něj půjčila 1,7 miliardy korun, aby měla na platby za lékařskou péči. VZP je největší zdravotní pojišťovna v Česku. Její roční rozpočet se pohybuje kolem 150 miliard korun, má téměř šest milionů pojištěnců.

Babiš v pondělí rovněž prohlásil, že Němeček pravděpodobně kvůli volbě Kabátka zdržoval "dovolbu" členů správní rady VZP, kteří byli nominováni za ministerstvo financí.

Z Babišova ministerstva by měli do rady VZP zamířit hned dva lidé – tajemník ministra Adam Vojtěch a Marie Bílková, ředitelka odboru financování státního rozpočtu. Návrh na jejich jmenování má ve středu předložit Němeček.

Správní rada VZP má 30 členů. Většinu z nich – 20 členů – volí Poslanecká sněmovna. Naposledy, tedy na začátku roku 2014, poslanci do rady zvolili například Běhounka, Vyzulu nebo bývalého primátora Prahy Bohuslava Svobodu. Zbývajících 10 členů volí vláda, poslední volba proběhla také v únoru 2014.

Související