Kapitán fotbalové reprezentace Tomáš Rosický se vrací do Sparty. Na tiskové konferenci jeho příchod oznámil majitel klubu Daniel Křetínský. Pětatřicetiletý záložník po minulé sezoně skončil po 10 letech v Arsenalu a od mistrovství Evropy se zotavoval ze svalového zranění. Rosický na Spartě podepsal dvouletou smlouvu.

Rosický ve Spartě odstartoval profesionální kariéru. V květnu 1999 debutoval v první lize, kde v rudém dresu odehrál 42 zápasů a vstřelil osm gólů.

"Nepřicházím si sem zahrát fotbal, ale chci vyhrát titul," prohlásil Rosický v úterý před novináři.

Nejdražší přestup fotbalové historie za 2,8 miliardy a dalších 12 největších přestupů léta. Anglie utrácí nejvíc - čtěte ZDE

V lednu 2001 přestoupil do Dortmundu za 449 milionů korun, což z něj tehdy učinilo nejdražšího fotbalistu české i německé ligy.

Z bundesligy následně v roce 2006 odešel do Arsenalu v Premier League, kde strávil plných 10 sezon. Jeho kariéru zde ale mařila zranění, takže během této doby za Gunners odehrál "jen" 170 ligových duelů, ve kterých vstřelil 19 branek.

Hráč se 105 starty v národním týmu už v minulosti několikrát řekl, že by se jednou do Sparty rád vrátil. Velký zájem o zkušeného středopolaře dlouho projevoval majitel letenského klubu Daniel Křetínský i trenér Zdeněk Ščasný.

"S panem Křetínským jsem byl v kontaktu dlouho. Jsem moc rád, že jsem zpátky z té dlouhé cesty, na kterou mě Sparta vypustila," řekl Rosický na úterní tiskové konferenci.

Dosud poslední utkání odehrál Rosický na Euru ve Francii proti Chorvatsku. Ze zápasu si odnesl částečnou trhlinu ve stehenním svalu a do závěrečného duelu skupiny s Tureckem už nezasáhl. Trojnásobný vítěz ankety Fotbalista roku pak prohlásil, že svou budoucnost v reprezentaci zváží.

Po skončení minulé sezony byl navíc pětatřicetiletý záložník bez angažmá, neboť mu vypršela smlouva v Arsenalu. "Po Euru jsem byl nedoléčený, nechtěl jsem přijít v nejistotě," vysvětlil čerstvý sparťanský záložník důvod, proč smlouvu podepsal až na konci přestupního období. "Těch čtyři až pět týdnů, co jsem strávil na Arsenalu, Sparta věděla, že budu-li v pořádku, budu hrát za ni," řekl v úterý.

Teoreticky by Rosický mohl nastoupit už v prvním duelu po reprezentační přestávce, který Sparta sehraje doma proti Mladé Boleslavi, ale pravděpodobnější je, že nastoupí až v některém z dalších duelů. "Budu potřebovat nějaký čas s týmem trénovat. První zápas po repre pauze, myslím, ještě nebude, potom by to možná už třeba mohlo jít. Ne hned, ale určitě to není daleko."

Zda se Rosický vrátí také do fotbalové reprezentace, na tiskové konferenci nechtěl komentovat. "To zatím neřeším, takže vám nemůžu odpovědět," uvedl.

Kromě návratu Rosického řeší Sparta ještě tři další otazníky v sestavě. Stále aktuální je varianta odchodu stopera Jakuba Brabce, o kterého sice už nemá zájem Anderlecht, ale ve hře je jeden další klub.

"Brabec má zájem si zkusit zahraniční zkušenost," uvedl Křetínský. "I když bychom preferovali ho udržet v kádru, tak jsme se rozhodli, že hráčům, co mají silné přání v nějakém věku odejít do zahraničí, zkrátka bránit nebudeme."

Sparta také pověřila agenta Pavla Pasku jednáním o návratu útočníka Václava Kadlece z dánského Midtjyllandu." Za Kadlece jsme nabídli třikrát více, než byla nejvyšší historická nabídka za jakéhokoliv hráče, takže teď je to v rukách pana Pasky, aby situaci dotáhl," vysvětlil majitel Sparty. 

A ve hře je také příchod zatím nespecifikovaného zahraničního fotbalisty, který by měl rovněž posílit ofenzivu.

Související