Šéfka Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Alena Vitásková chce zavést maximální ceny plynu pro domácnosti. Pomoci tomu má novela energetického zákona, na které hodlá spolupracovat s ministerstvem průmyslu. Již nyní ERÚ plánuje zavést tzv. indikativní ceny plynu, které mají zákazníkům na maloobchodním trhu pomoci orientovat se v tom, zda neplatí za plyn příliš.

"Bude to soubor opatření, který pomůže regulátorovi omezit případné anomálie na trhu," říká Vitásková. Anomálií je podle ní například to, když obchodníci dlouhodobě nereflektují levnější plyn na burze.

Je to podle ní potřeba i přesto, že trh je liberalizovaný a působí na něm 88 obchodníků. Že jsou ceny vyšší, měl ERÚ zjistit analýzou 199 cenových nabídek.

Podle Vitáskové by domácnosti mohly tím, že přejdou k výhodnějšímu obchodníkovi, ušetřit ročně pět až osm miliard. "Ale nejsme schopni to přesně posoudit, protože posuzujeme jenom ceníky a reálná cena, kterou domácnosti platí, může být nižší," upozorňuje Vitásková. Případné zavedení maximální ceny by se podle ní netýkalo fixních cen, které zákazníci na několik let uzavřeli s dodavateli. "Zde na sebe vzali obchodní riziko a mohli vydělat i prodělat," říká Vitásková. To samé podle Vitáskové připravuje ERÚ pro elektřinu. 

Indikativní cenu má ERÚ vypočítávat jednoduchým spojením ceny komodity a marže obchodníka. Takový výpočet nicméně nemůže reflektovat fakt, že obchodníci pro své zákazníky často nakupují s předstihem a ceny tak nemusí reflektovat aktuální propady cen na burzách.