V pražské Malostranské besedě v úterý vznikaly záběry pro celovečerní dokumentární film o rockerovi Vladimíru Mišíkovi. Ten začala minulý týden natáčet režisérka Jitka Němcová.

Úterní koncert za přítomnosti filmové kamery několika písněmi zahájil Mišíkův dlouholetý spoluhráč z kapely Etc... Olin Nejezchleba.

Scéna natáčená v úterý se týkala právě Mišíkových spoluhráčů – konkrétně toho, jak Mišíka v době jeho zdravotních potíží zapomněli nepohyblivého na jevišti a sami po koncertu odpočívali na baru.

Film ponese název Nechte zpívat Mišíka. Odkazuje tak na nápisy, jimiž Mišíka veřejně podporovali jeho přátelé a příznivci na začátku 80. let, kdy měl zakázáno koncertovat.

"Omdlévám, když si uvědomím, že premiéra bude v den Mišíkových sedmdesátin, které oslaví 8. března příštího roku,“ uvedla režisérka Němcová.

„Bude to jak v pražském kině Oko, tak to hned poběží v České televizi. A já to musím stačit včetně střihu," dodala.

Cílem dokumentu je prý představit Mišíka jako člověka pevného charakteru, umělce, který se nedal zlomit, stále tvoří a nenechá se sešněrovat žádným novým vkusem, který přináší současná společnost.

"Mišíkovo téma je o hledání, lidí, věcí, hudby, poezie a v neposlední řadě amerického otce, hledání událostí, které prošly jeho životem, jestli se naplnil osud člověka, který je obdařen talentem a nadáním, a jestli svůj talent nerozmělnil ani nepromrhal," uvedla Němcová, se kterou Mišík spolupracoval na scénáři.

"Budeme vyprávět klasický příběh o rebelovi a rockerovi, který je srozumitelný a velmi čitelný pro všechny generace," dodala.

Film se podle tvůrců odehrává převážně na planetce Mišík, která má v průměru pět kilometrů a nachází se na samém okraji sluneční soustavy.

Tvůrci počítají s využitím archivů, s výpověďmi muzikantových kolegů, přátel, rodiny i lékařů.

Vladimír Mišík s hudbou začínal v 60. letech, kdy zpíval například s Kometami, Matadors a Blue Effectem. Ke konci první poloviny 70. let založil skupinu Etc..., se kterou – přes mnohé personální změny a dvouletý zákaz činnosti v 80. letech – koncertuje dodnes. Poslední studiové album Ztracený podzim vydal Mišík v roce 2010.

Předloni zaznamenala úspěch Mišíkova kompilace nazvaná Královský večer/Royal Evening s podtitulem Balady 1972-2010. Ve 12 písních zaznívá v textech básnický odkaz Františka Gellnera, Václava Hraběte, Josefa Kainara, Jiřího Suchého či Jiřího Dědečka.

Loni vyšlo album nazvané Bazarem proměn: A Tribute to Vladimír Mišík, které k poctě tuzemské bigbítové legendy připravili zástupci alternativní scény.

Související