Vláda schválila vyhlášení výběrového řízení na takzvaného integrátora, který by měl být v nadcházejících letech schopen postarat se o integraci až šesti tisíc uprchlíků - a to jak těch, kteří v České republice sami požádají o azyl, tak těch, které do Česka v rámci přerozdělovacích kvót pošle Evropská unie.

Vítěz soutěže by mohl na uvedené služby dostat až 520 milionů korun. Částka vychází z odhadů ministerstva vnitra, které v následujících třech letech počítá s příchodem dvou tisíc migrantů ročně.

O vítězi výběrového řízení rozhodne komise složená ze zástupců ministerstva vnitra, školství, práce a sociálních věcí i financí.

Podle ministra financí Andreje Babiše je předpokládaná částka přehnaná. "Samozřejmě pokud někdo požádá o azyl, tak mu jej můžeme poskytnout, ale ani nevíme, jaké množství lidí to bude. Jen takto vznikají spekulace, navíc jsme jasně řekli, že uprchlíky diktované z Bruselu nechceme," řekl Babiš.

"Integrátor" bude mít na starosti výuku češtiny a seznamování s českou kulturou nebo pomoc se sháněním ubytování. V další fázi to bude vlastní integrace, která bude obnášet zejména využívání nabídek na práci od podnikatelů a firem, ale i obcí, církví nebo neziskových organizací.

40 milionů na ubytovnu v Jordánsku

Kromě toho vláda schválila uvolnění 40 milionů korun pro uprchlický tábor Azrak v Jordánsku. Peníze půjdou na ubytovnu pro 2280 uprchlíků. "Je to další případ, kdy česká vláda pomáhá řešit situaci migrantů tam, kde jsou, což je další prevence toho, aby přicházeli sem," uvedla ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová.

Podle předloženého materiálu je cílem projektu posílit infrastrukturu uprchlického tábora. Z českých peněz by letos mělo vzniknout 456 ubytovacích jednotek, opravit by se pak mělo 3544 jednotek, kde bydlí zhruba 17 720 běženců.

Kromě obydlí pro uprchlíky by se letos měla vybudovat také přístupová cesta do jedné z částí tábora.

Uprchlický tábor Azrak funguje přes dva roky. Nyní ho tvoří čtyři samostatné části, kde je dohromady 10 tisíc přístřešků. Počet nově příchozích, a tedy i obyvatel tábora se od loňského roku zvyšuje. "V tuto chvíli v táboře přebývá téměř 55 tisíc osob," uvádějí podklady pro vládu.

Loni české peníze pomohly například uprchlickému táboru Zaatarí v Jordánsku, kde se za 45 milionů korun vybudovala bezpečná elektrická síť, která zajistí pravidelný a stabilní přísun energie obyvatelům uprchlického tábora.

Letos již vláda schválila rozvojové projekty v zahraničí, které vyjdou téměř na 66 milionů korun. Ministerstvo vnitra má na zahraniční pomoc letos připraveno celkem 150 milionů korun.

Související