Sněmovní komise ke sporné reorganizaci policie pokládá za velmi vážné úniky údajů související se změnami v útvarech. Její předseda Pavel Blažek (ODS) má záležitost podle středečního usnesení komise probrat s nejvyšším státním zástupcem Pavlem Zemanem a ředitelem Generální inspekce bezpečnostních sborů Michalem Murínem.

Cílem je podle usnesení, které médiím poskytl tiskový odbor sněmovny, úniky informací z trestních spisů vyšetřit a do budoucna jim zabránit.

Některé údaje se v minulých týdnech objevovaly v tisku. "Osobně si myslím, že ty redakce snad mají k dispozici celé spisy," řekl novinářům Blažek. Stále je přesvědčen o tom, že většina informací nemůže pocházet z komise. Blažek spíše podezírá státní zastupitelství, policii nebo bývalé policisty.

Úniky podle usnesení zásadně narušují důvěryhodnost práce komise. "Medializace citlivých informací podrývá maximální možnou objektivitu a nestrannost komise v očích veřejnosti," stojí v usnesení, které má mít podle předsedy komise i preventivní účinek, aby se další neveřejné informace neobjevovaly.

Zeman zdůraznil, že jakékoli úniky jsou škodlivé a mohou ohrozit průběh takzvaných živých trestních případů. "Považuju to za něco velice, velice škodlivého," řekl. Nejvyšší státní zastupitelství ale nemá vyšetřovací pravomoci.

"Pochopitelně ta věc bude, řekněme, šetřena příslušným orgánem," dodal.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Ve středu se komise sešla počtvrté. Už vyslechla Zemana, nyní je u slyšení pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová. Následovat bude olomoucký vrchní státní zástupce Pavel Komár.

Další výslechy budou pokračovat příští týden. V pondělí dopoledne má přijít ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD), po skončení zasedání vlády ministr financí Andrej Babiš (ANO).

Prezidentův kancléř Vratislav Mynář teprve potvrdí, zda se v pondělí bude moci dostavit, jinak se bude hledat náhradní termín, uvedl Blažek.

Ve čtvrtek by měla komise dokončit slyšení bývalého detektiva zaniklého protimafiánského útvaru Jiřího Komárka a o týden později by měl dorazit Murín. Někdejší ředitel civilní kontrarozvědky Jiří Lang ještě nebyl podle Blažka zproštěn mlčenlivosti.

"Pokud dokončíme výslech pana Murína a budeme mít už ministry, z mého pohledu už snad nemusíme nikoho dál vyslýchat," uvedl Blažek. Komise by podle něho mohla začít hodnotit materiály, které i výslechy získala.

Související