Chemik Antoník Holý dal světu látky, které pomáhají v boji proti žloutence typu B, oparům, ale zejména viru HIV. Právě díky nim získává Holého domovský Ústav organické chemie a biochemie AV každoročně přes dvě miliardy korun na licenčních poplatcích, zejména od americké farmaceutické firmy Gilead Sciences, která látky přivedla na trh.

S HIV bojuje lék Tenofovir, který je pro ústav poměrně lukrativní. Jenže patent, který pokrývá tenofovir, vyprší v květnu 2017. "Ale máme spoluúčast na vzniku modifikované formy této látky, která se dostala loni na podzim na trh pod názvem TAF," popisuje v rozhovoru pro HN současný ředitel ústavu Zdeněk Hostomský. Podle něj se nedá zatím říci, jaké příjmy látka ústavu přinese. "Ale můžeme celkem pozitivně tvrdit, že licenční poplatky ze sto milionů dolarů (zhruba dvě miliardy korun) ročně neklesnou na nulu," dodává Hostomský.

Antonín Holý by ve čtvrtek oslavil osmdesáté narozeniny.

Lze vyčíslit, kolik peněz ze smluv vycházejících z patentů Antonína Holého celkem přiteklo do ústavu?

Zatím jste si přečetli 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.