Kancelář prezidenta republiky se musí omluvit vnučce Ferdinanda Peroutky Terezii Kaslové za výroky Miloše Zemana, který novináře opakovaně označil za autora článku Hitler je gentleman.

Omlouvat se naopak nemusí za tvrzení, že Peroutka napsal "nemůžeme-li zpívat s anděly, musíme výti s vlky", ani za úvahu o fascinaci intelektuálů zrůdným učením. Rozhodnutí soudu je pravomocné.

Podle soudce Městského soudu v Praze Tomáše Novosada se Hradu nepodařilo prokázat, že Peroutka článek Hitler je gentleman skutečně napsal. Za výrok o andělech a vlcích se ale Hrad už omlouvat nemusí, protože "byť tento obrat nebyl přímo použit, jinými slovy říká ve článcích skoro to samé," řekl Novosad. Verdikt Obvodního soudu pro Prahu 1, který dal Kaslové letos v březnu zcela za pravdu, tak potvrdil jen částečně.

Podle soudce lze v některých Peroutkových článcích skutečně najít i antisemitské pasáže, jak tvrdí Zeman. Tento verdikt Kaslovou rozčílil. "Jsem uražena. Hodnocení dědečka jako antisemity mě hluboce uráží, jeho dcera byla židovka. Myslím, že od soudu je to velké nepochopení, takže se dovoláme (k Nejvyššímu soudu)," uvedla. "Možná se mě to dotklo víc než prezidentovy výroky," dodala.

Naopak advokát Hradu Marek Nespala byl spokojen. "Veškerou naši argumentaci, kromě existence toho článku, soud uznal, takže jsem spokojen," uvedl Nespala, který se musí poradit s klientem, jak bude dál postupovat.

Zeman výroky o Peroutkovi pronesl v projevu na konferenci k 70. výročí osvobození Osvětimi, v němž hovořil o selhání intelektuálů v období nástupu nacismu. Historici následně upozornili na to, že Peroutka zmíněný text nenapsal a že autorem citátu o vlcích je novinář Jan Stránský. Prezident se neomluvil a trvá na tom, že článek četl.

Prezident o Peroutkovi tvrdil, že v článku Hitler je gentleman prokázal své sympatie s nacismem. A také mu přisoudil výrok "když nemůžeme zpívat s anděly, tak musíme výti s vlky". Proti tomu se ohradila Peroutkova vnučka Terezie Kaslová. A když se Zeman odmítl za své výroky omluvit, podala žalobu k soudu. V ní však omluvu požadovala po České republice, zastoupenou Kanceláří prezidenta republiky, a ne samotném Zemanovi. Výroky totiž pronesl jako prezident, tedy představitel státu.

"Prezident Zeman urazil mého dědečka při výročí Osvětimi. Dotýká se to nás i proto, že polovina naší rodiny ji nepřežila," uvedla Kaslová.

Soudce Tomáš Novosad nejdříve krátce shrnul předchozí líčení. A poté takřka hodinu četl Peroutkovy články, které předložil Hrad. A byť v nich sporné výroky nejsou, mají prý podle Hradu doložit Peroutkovu fascinaci nacismem.

Kdyby ho chtěl dehonestovat, nazve ho antisemitou

Advokát Hradu Marek Nespala po jejich přečtení uvedl, že Zeman v žádném případě nechtěl "svého oblíbeného novináře" očernit. "Pokud by ho chtěl dehonestovat, mohl ho nazvat kolaborantem nebo antisemitou," uvedl Nespala. Ten je ale přesvědčen, že fascinace Peroutky německým národním socialismem - tedy nacismem - je z přečtených textů zřejmá.

"Na základě těchto článků by uvržen do koncentračního tábora. On byl pro ně (Německo) nepřítelem a rozhodli se ho proto věznit," uvedl advokát Kaslové František Vyskočil. "Prozřel, ale to už bylo pozdě, to byl v koncentračním táboře," reagoval Nespala.

A že články dokládají tvrzení Hradu, nebyl přesvědčen ani soudce Novosad. "Soud nemá prokázáno vaše tvrzení, že by bylo možno dovodit, že by pan Peroutka hovořil o džentlmenství Hitlera. K tomu ty články nesměřují," uvedl.

"Já v nich neshledávám nic, co by dokládalo, že byl fascinován zrůdným německým národním socialismem," uvedl advokát Kaslové František Vyskočil. Vše bylo objektivní posuzování situace, realistické a někdy i ironické hodnocení. Ale příliš nehodnotí, jen spíš popisuje skutečné dění," dodal.

Prezident má mluvit pravdu

Omluvu nařídila již v březnu soudkyně Obvodního soudu pro Prahu 1 Kateřina Sedláková. Jednání soudu bylo velice krátké - soudkyně odmítla vyslechnout navrhované svědky nebo nechat vypracovat znalecké posudky s tím, že to není nutné.

A vynesla hned verdikt, v němž nařídila, aby se prezidentská kancelář omluvila jak dopisem, tak vyvěšením omluvy na internetových stránkách Kanceláře prezidenta republiky. "Žalovaná strana měla dokázat existenci a pravost dokumentu, což se nestalo," zdůvodnila své rozhodnutí soudkyně Kateřina Sedláková.

Prezidentovo hodnocení Peroutky bylo podle ní nepřiměřené. "Veřejnosti byl podsouván kladný poměr Ferdinanda Peroutky k nacismu," uvedla. "Od prezidenta republiky se přirozeně očekává, že bude podávat pravdivé a ověřené informace a že bude zachovávat respekt k právům jednotlivců," dodala soudkyně.

Mohl být zcenzurován!

Prezident soudkyni následně zkritizoval, její verdikt označil za amatérismus. A Hrad avizoval, že spor případně dovede až k Ústavnímu soudu.

Zeman k pátrání už loni přizval i širokou veřejnost a hlavně odborníky. Za nalezení textu dokonce slíbil odměnu 100 tisíc korun. V polovině loňského roku se sice omluvil, ne však za to, že se spletl, ale že jeho tým článek nenašel.

Mluvčí Ovčáček poté přišel kvapně s vysvětlením, že značná část Peroutkova díla podléhala cenzuře, a proto je možné, že prezident četl necenzurovanou první verzi článku. I to ale historici vzápětí vyvrátili. Zeman i po vyhlášení rozsudku zopakoval, že článek určitě viděl. "Ještě nejsem tak senilní, abych si nepamatoval, protože ten titulek mě šokoval. A nejsem tak senilní, abych si ten článek vymyslel," prohlásil Zeman. A to, že uvedené články, respektive výroky pravděpodobně existovaly, ale nakonec nebyly zveřejněny, tvrdí i Nespala.

Text omluvy, kterou musí na základě dnešního rozsudku Městského soudu v Praze zaslat Kancelář prezidenta republiky Terezii Kaslové, vnučce novináře Ferdinanda Peroutky: 

Dne 27. ledna 2015 uvedl prezident České republiky, pan Ing. Miloš Zeman v projevu předneseném u příležitosti sedmdesátého výročí osvobození Osvětimi tento výrok: "Jeden z největších českých novinářů Ferdinand Peroutka uveřejnil v prestižním časopise Přítomnost článek s titulkem Hitler je gentleman."

Dále na tiskové konferenci dne 4. února 2015 prezident České republiky pan Ing. Miloš Zeman uvedl: "Na vlastní oči jsem viděl článek Ferdinanda Peroutky, kde bylo napsáno Hitler je přece gentleman."

Ferdinand Peroutka není autorem článku pod názvem Hitler je gentleman, případně článku pod názvem Hitler je přece gentleman. Česká republika se za tyto dehonestující výroky omlouvá.