Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ) funguje teprve měsíc. Její první ředitel Michal Mazánek, který se na začátku srpna usadil v kanceláři bývalého šéfa zrušeného protimafiánského útvaru Roberta Šlachty, chce, aby nejvíce peněz pro útvar směřovalo do oddělení, které bojuje s kyberkriminalitou.

"Peníze půjdou jednoznačně do kyber oblasti. Do budoucna to bude jedno z nejdůležitějších oddělení," říká v rozhovoru pro páteční Hospodářské noviny Mazánek. Zatím ale není jasné, kolik IT specialistů jeho útvar posílí. "Nejsme schopni říct, že potřebujeme třicet, padesát, sedmdesát lidí. Jsme vázáni přidělenými místy, technikou a softwarem a vybavením," vysvětluje ředitel, který teď řeší, že jeho útvar má desítky volných míst.

"Nyní máme něco kolem 70 volných míst," upozorňuje ale na to, že nejde o odchody z bývalého protimafiánského útvaru. Volná místa jsou v celé centrále, nikoli pouze v oddělení na boj s počítačovým zločinem. "Je to navýšení pro tento rok," dodává.

Kvůli novým místům už centrála spustila náborovou kampaň, ve které informuje o volných místech na různých odděleních. Mazánek se ale obává toho, že nové lidi, hlavně experty na boj s kyberkriminalitou, nebude jednoduché do policie naverbovat. "Potřebujeme získat experty zvenku, z civilu," vysvětluje a dodává, že v soukromé sféře mají několikanásobně vyšší platy.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

"Ale zabýváme se myšlenkami, jestli by nebylo možné úzké skupině specialistů, třeba právě v kyberkriminalitě, získat jakýsi zvláštní příplatek. Samozřejmě je kvůli tomu nutné změnit příslušné předpisy. A platilo by to úzce jen pro tyto VIP specialisty," nastiňuje ředitel Mazánek.

Nárůst peněz, které půjdou hlavně na boj proti kriminalitě na internetu, už před časem slibovali jak ministr vnitra Milan Chovanec, tak i policejní prezident Tomáš Tuhý. Nikdy k tomu ale ve větší míře nedošlo.

Národní centrála proti organizovanému zločinu vznikla na začátku srpna sloučením dvou speciálních útvarů: protikorupčního Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality a Útvaru odhalování organizovaného zločinu. A vznikla za dost dramatických okolností, které mají dohru před sněmovní vyšetřovací komise. Kvůli podezření, jestli nešlo o způsob, jak se zbavit Roberta Šlachty, dlouholetého ředitele Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ).

Robert Šlachta kvůli sloučení útvarů odešel od policie a s ním i několik málo blízkých spolupracovníků. Šlachta nedávno nastoupil jako náměstek do čela celní správy.

Související