Francie postupně vyklidí uprchlický tábor u severofrancouzského města Calais, oznámil v rozhovoru pro regionální list Nord Littoral francouzský ministr vnitra Bernard Cazeneuve.

"Vyklizení musí proběhnout po etapách," řekl ministr s tím, že k uzavření tábora bude přistupovat s "největším odhodláním".

Cazeneuve současně oznámil, že francouzská vláda letos vytvoří na osm tisíc nových míst v uprchlických táborech či centrech pro žadatele o azyl po celé Francii. V příštím roce přidá dalších zhruba pět tisíc.

Kdy přesně k vyklizení tábora dojde, Cazeneuve nesdělil. Francouzská média už dříve spekulovala, že úřady začnou likvidovat tábor letos na podzim.

Ministr vnitra v pátek odpoledne navštíví Calais. Sejde se například se zástupci města, bezpečnostních složek a tamních obchodníků. Ti si dlouhodobě stěžují, že "džungle" výrazně poškozuje image města, což má negativní dopad také na tamní ekonomiku. Do města se na konci září vydá prezident Francois Hollande.

Napětí v táboře stoupá

Francouzské úřady se dlouhodobě snaží přesvědčit běžence, aby se vzdali svého snu – dostat se do Velké Británie – a raději odešli do některého z uprchlických nebo azylových center ve Francii. To se jim ale často nedaří, utečenci se místo toho neustále pokouší překonat Lamanšský průliv.

Policie také varuje, že v táboře působí pašeráci, kteří od utečenců vybírají stovky až tisíce eur.

%insert_attachment[64444980] priloha.html%

Letos na jaře Francouzi vyklidili už jižní část tábora. To ale ještě zhoršilo podmínky, protože velká část běženců se z jihu přesunula do severní části.

Na velmi malém prostoru se tak tísní stále více lidí. "V severní části je extrémní přelidnění. Podmínky v táboře jsou mnohem horší," uvedl Daniel Barney z Lékařů bez hranic.

Tábor v Calais si už kvůli nevyhovujícím podmínkám vysloužil přezdívku "džungle". Zhoršující se podmínky, nedostatek potravin, špatná hygiena a přemnožené krysy nadále zvyšují napětí. Množí se tak spory a násilí mezi zoufalými utečenci. Francouzská média situaci v džungli přirovnávají k "papiňáku", který může kdykoliv vybuchnout.

Běženci, kteří se neustále pokouší dostat do kamionů mířících do Velké Británii, také přitvrzují. Stále častěji se objevuje násilí, migranti například používají Molotovovy koktejly nebo také zapalují matrace, které pak hází před kamiony. Útoky na kamiony jsou každodenní realitou.

Kolik běženců žije v Calais?

Není přesně jasné, kolik lidí v uprchlickém táboře u Calais žije. Údaje státu a nevládních organizací se rozcházejí. Francouzské úřady tvrdí, že v džungli nyní pobývá téměř sedm tisíc migrantů.

Nevládní organizace ale tvrdí, že toto číslo je podhodnocené, a uvádí, že v táboře v nevyhovujících podmínkách živoří na deset tisíc běženců.

Zdůrazňují také, že jejich počet se od začátku léta zdvojnásobil – do tábora každý den přijde 50 až 70 nových utečenců. Ti do Calais proudí například z Paříže, kde tamní úřady nedávno vyklidily improvizované uprchlické tábory, nebo také rovnou z Itálie. Do ní připlouvají přes Středozemní moře další stovky migrantů denně.

V uprchlickém táboře v Calais nejčastěji žijí Afghánci, Súdánci, Somálci a Kurdové.

Nevládní organizace pak dlouhodobě upozorňují na to, že v táboře živoří také asi 900 dětí. Z toho asi 80 procent jsou děti bez jakéhokoliv doprovodu.