Poslanci ústavně právního výboru poslali do sněmovny k projednání zákon o střetu zájmů, který má omezit podnikání členů vlády.

Těsnou většinou hlasů výbor doporučil plénu schválit návrh Jana Chvojky (ČSSD), který předpokládá, že budoucí člen vlády, jenž by měl ve firmě aspoň dvě pětiny hlasovacích práv, by musel do dvou měsíců po nástupu do kabinetu ve společnosti skončit. V případě porušení zákona by takový člen vlády ztratil ve firmě hlasovací práva a společnost by nemohla dostat žádnou státní pomoc.

Část Chvojkova návrhu by pod podobnými sankcemi zamezila členům vlády vlastnit média, konkrétně televizní a rozhlasové stanice a periodický tisk.

Zákonu se přezdívá "lex Babiš", což odkazuje k tomu, že Andrej Babiš coby ministr financí vlastní skupinu Agrofert, pod kterou spadá rovněž mediální dům Mafra.

Babiše hájil na jednání výboru poslanec z jeho hnutí ANO Martin Komárek. "Omezování podnikání je nemravné. Nemůžeme politikům říkat, aby se buď drželi podnikání, nebo aby se věnovali veřejné službě. Právníkům, které lidé nemají moc rádi, také nikdo neříká, aby přestali pobírat palmáre, pokud se dají na politiku," uvedl Komárek. 

Tím se do té doby odborná debata zvrhla. "Když jste byl v Mladé frontě Dnes, kritizoval jste u Víta Bárty z Věcí veřejných propojení politiky s byznysem. A teď, když se to týká vašeho chlebodárce, vám to nevadí," řekl mu poslanec TOP 09 Martin Plíšek.

"Co je to chlebodárce? Můžu také říkat, že je Kalousek váš chlebodárce? Je nemravné používat na půdě sněmovny taková slova," bránil se Komárek.

Kromě toho vzduchem létala označení jako bolševik, trockista nebo soudruh Stalin.

"Dnes ráno mě poslanec Martin Komárek označil za trockistu. Bohužel, od bývalého bolševika a člena Socialistického svazu mládeže nevím, zda je to pocta, nebo urážka," uvedl poslanec Jan Chvojka.

"Soudruh Stalin by se divil, že dnes nevíme, zda je označení trockista pocta, nebo urážka," doplnil ho poslanec Pavel Blažek.

Komárek na to nereagoval. 

%insert_attachment[59522200] priloha.html%

"Nechal jsem chvíli debatu být, aby si i přítomní novináři přišli na své, ale pojďme k věci," uťal nakonec diskusi předseda schůze Jeroným Tejc (ČSSD).  

Poslanci tak po hlasování poslali do sněmovny návrh, aby navrhovaný zákon schválila.

Větší podporu než Chvojkův návrh ve výboru získaly úpravy Martina Plíška (TOP 09). Jedna uvádí, že společnosti, v nichž by drželi členové vlády nejméně čtvrtinový podíl, by nesměly dostávat nenárokové dotace a investiční pobídky. Podle druhé by se takové firmy nesměly hlásit o veřejné zakázky. Úpravy ve výboru nepodpořili jen poslanci za ANO.

Plíšek předložil i obdobný návrh jako Chvojka, předpokládá ovšem pouze peněžité sankce. K němu výbor nepřijal žádné stanovisko.