Levicový aktivista, který dostal osmitisícovou pokutu za urážlivé chování vůči policii, ji nebude muset platit. Okresní soud v Mostě ji zrušil.

Aktivista vystupující pod pseudonymem Tomáš Zelený měl zaplatit osm tisíc za to, že policisty mimo jiné oslovoval Zdar útvare! a o exšéfovi Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Robertu Šlachtovi mluvil jako o ušatém traktoristovi a jeho tým "překřtil" na Útvar organizování odhalovaného zločinu.

Pokutu aktivistovi uložil přímo jeden z policistů Lukáš Kořínek. Uvedl, že se muž "opakovaně dopustil rušení řízení a urážlivého jednání". Jenže podle soudce Jana Hartmana, který pokutu zrušil, Kořínek ono "rušení řízení" nevysvětil a pokutu ani neodůvodnil. Navíc dva ze tří výroků, které policistům vadily, jsou už z června 2015 - a Kořínek pokutu udělil až v polovině července letošního roku, výroky jsou tak již promlčené.

"Uplyne-li od jednání doba delší než jeden rok, nepřichází uložení pořádkové pokuty v úvahu," upozornil soudce Hartman v usnesení, které má redakce k dispozici. O pokutě tak musí znovu rozhodovat policie.

Aktivista Zelený si nicméně myslí, že policie se nevzdá. "Jsem přesvědčen, že se mi budou mstít i za to, že jsem informace o pokutě předal médiím. Možností má mnoho, například mi policie odmítá již 16 měsíců poskytnout elektronická data z počítače a hard disku nebo se mi omluvit za domovní prohlídku, při které nic relevantního nenalezla," řekl Zelený, který si na svůj blog i nadále hodlá psát, co bude chtít.

"Pokud v mém případě bude policie postupovat dle předpisů a slušně, nebudu mít vůbec důvod do úředních podání psát výroky, které by mohli považovat za urážlivé. Na blog si ale budu psát jízlivě a kriticky dál," uzavírá Zelený.

Ne traktor, ale kombajn

Policie v rámci akce Fénix loni zatkla skupinu levicových extremistů, která podle ní měla připravovat teroristický útok. Mezi zatčenými byl i aktivista a bloger vystupující pod pseudonymem Tomáš Zelený, kterému stále nebylo nic prokázáno a ani nebyl obviněn. Zelený si pak na postup policie stěžoval na svém blogu a v časopise Nový prostor. Tam se právě údajně dopustil urážky Šlachty a jeho útvaru.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Kriminalista Kořínek proto Zelenému uložil osmitisícovou pokutu. Ačkoliv přiznal, že jeho článek může mít pravdivý základ, měl však v prvé řadě dehonestovat a zesměšnit policii. S tím však nesouhlasil samotný Zelený, který proti pokutě podal stížnost. Mostecký státní zástupce Václav Richter pak tuto stížnost předal okresnímu soudu s tím, že souhlasí s hodnocením textu Zeleného jako urážlivého.

S pokutou souhlasil i sám Šlachta, kterého Zelenkovo vyjádření uráželo. "Za prvé jsem nikdy nejezdil s traktorem, ale s kombajnem, a za druhé se tak nejenom o mně, ale o celém útvaru vyjadřoval člověk, kterého jsme vyšetřovali," řekl před časem Šlachta.

Související