Středem zákazu budou výrobky ve školách, které obsahují kofein, umělá sladidla, nadále i potraviny určené pro sportovce. Děti se tak budou muset rozloučit s energetickými nápoji. Umělá sladidla mohou u dětí probouzet hyperaktivitu, celkově neprospívají zdraví, a to je hlavní důvod zamezení přístupu těchto potravin do škol. 

Takzvaná pamlsková vyhláška začne platit až po 15 dnech od zveřejnění vyhlášky, školy však budou mít 3 měsíce na to, aby se zakázaných potravin zbavily. Dá se tedy předpokládat, že zmíněné látky zmizí ze školních automatů a bufetů v lednu příštího roku.

Co všechno zmizí
Ve školách se nebudou moct mimo výrobků objevovat ani jejich reklamy. Navíc se děti budou muset rozloučit s kečupem, hořčicí, majonézou a dresinky v bagetách. Nároky zákona nesplňují ani některé mléčné výrobky, jako například Lipánek a Bobík. Ty však budou ve školách prodávat až do 31. 7. 2017, a to v rámci projektu Mléko do škol.

Co zůstane?
Školy budou stále prodávat ovoce, zeleninu a šťávy z plodů bez přidaného cukru. Mléčné výrobky, pečivo, nesmažené výrobky z masa, vajec nebo luštěnin budou podléhat limitům soli, cukru a tuku. Budou také muset splňovat minimální obsah původní složky.


Zákaz pamlsků ve školách prosadilo ministerstvo školství v rámci boje proti obezitě a týká se dětí, které plní svou povinnou školní docházku. Výjimky pro vyhlášku tvoří například potraviny, které vytvoří žáci v rámci praktické výuky. To zahrnuje především dezerty. "Jsou zohledněny i případy, kdy škola pronajímá například tělocvičnu či jiné prostory k pořádání různých společenských akcí, které však nejsou pořádány v souvislosti se vzděláváním," doplnilo ministerstvo.

Související