Ministr financí Andrej Babiš (ANO) v úterý navštíví v Letech u Písku místo, kde stál koncentrační tábor pro Romy. Na místo přijede spolu s ministrem kultury Danielem Hermanem (KDU-ČSL) a ministrem spravedlnosti Robertem Pelikánem (ANO).

"Můžu potvrdit, že v úterý brzy ráno pojedou do Let u Písku Andrej Babiš, ministr kultury Daniel Herman a ministr spravedlnosti Robert Pelikán," řekla mluvčí ANO Lucie Kubovičová.

Podle starostky obce Blanky Hlavínové je dobře, že se Babiš na místo přijede podívat, aby si udělal přesnou představu. "Jen ať pan ministr vidí, kde přesně vepřín stojí a že jen zčásti zasahuje do míst, kde stál tábor. Měl by se také podívat na pietní místo, které je krásně udržované a od vepřína jej odděluje kus lesa," uvedla.

Babiš se rozhodl Lety navštívit poté, co ve čtvrtek při návštěvě sociálně vyloučené lokality v severočeském Varnsdorfu prohlásil, že je lež, že byly Lety koncentračním táborem. "Byl to pracovní tábor. Kdo nepracoval, šup a byl tam," řekl podle reportéra Ludvíka Hradilka, který byl na místě. V pátek se omluvil, že se špatně vyjádřil a výrok byl podle něj vytržen z kontextu.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

V neděli pak dodal, že se postará o to, aby se sehnaly peníze na výkup vepřína, který stojí v místě bývalého tábora, a také na památník pro oběti. "Tu otázku jsem řešil s panem ministrem Hermanem a slíbil jsem mu, že na výstavbu památníku najdu finanční prostředky," upřesnil Babiš a dodal, že jeho úmyslem nebylo popírat holokaust. "Nicméně teď je tento výrok zneužíván proti mně," tvrdí.

Podle některých politiků by měl Babiš kvůli výroku odstoupit z funkce. Opozice chce záležitost projednat tento týden ve sněmovně. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) řekl, že by se měl Babiš právě zde od výroku distancovat.

Související