Novým školským ombudsmanem bude zakladatel ankety Zlatý Ámos Slávek Hrzal. Ve funkci od 15. září nahradí bývalého ministra Eduarda Zemana. Ve školním roce 2016/2017 se bude věnovat hlavně šikaně. Měl by působit převážně v terénu a vytvářet obecná doporučení pro ministerstvo školství, řekla na úterní tiskové konferenci ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD).

Funkci školského ombudsmana v září 2014 zřídil tehdejší ministr školství Marcel Chládek (ČSSD). Od začátku ji vykonával Zeman, který byl ministrem školství v letech 1998 až 2002. Jeho úkolem bylo řešit stížnosti, kterými se nemůže zabývat ministerstvo ani Česká školní inspekce.

Ministryně Valachová má o práci školského ombudsmana jiné představy. Nechce, aby byl převážně byrokratem. "Chceme, aby školský ombudsman byl vrbou pro učitele, rodiče i děti. Aby byl přítomen na školách, aby komunikoval se všemi aktéry," řekla Valachová.

Dvaašedesátiletého Hrzala oslovila právě díky jeho působení v čele ankety Zlatý Ámos, v níž se 23 let vybírá nejoblíbenější učitel v Česku. Pedagogy do ankety přihlašují jejich žáci. Pro Valachovou tato anketa reflektuje přístup, který by měl ve školách převažovat. Hrzal, který bude mít stejně jako jeho předchůdce poloviční úvazek, plánuje v řízení ankety Zlatý Ámos pokračovat. "To je vlastně volnočasová aktivita, která mě neživí," poznamenal.

%insert_attachment[59522200] priloha.html%

K přijetí nabídky na funkci školského ombudsmana ho přilákala právě vidina práce v terénu. "Nerad bych byl jen předavatelem nějakých stížností. Myslím, že vyřizování stížností není jediná oblast, jak práva chránit," řekl. Konkrétní plány, jaké školy navštíví, zatím nemá.

Ústřední témata, kterými se bude školský ombudsman zabývat, se budou měnit. Šikana a bezpečné prostředí na školách obecně se dostaly do centra pozornosti poté, co v únoru vyšla najevo kauza šikanované učitelky pražské střední průmyslové školy Na Třebešíně. Ministerstvo školství od té doby aktualizovalo doporučení, která se vytváření zdravých vztahů ve školách týkají.

Související