Náměstek pražské primátorky Petr Dolínek (ČSSD) vyzve magistrát, aby kvůli havárii kanalizace zrušil všechny veřejné akce v Korunovační ulici v Praze 6, včetně nedělního setkání proti islámu, které pořádá Iniciativa Martina Konvičky (IMK). Řekl to v pátek Dolínek.  IMK počítá s tím, že se akce uskuteční. Operativně nyní řeší náhradní plán, řekl její mluvčí Miroslav Adamec.

Havárie, která se stala při opravě Korunovační ulice, potrvá do příštího týdne. Místo je podle Dolínka rozkopané a "životu nebezpečné". "Provádíme havarijní opravy vstupní šachty do kanalizace, ve které je vypadané zdivo. Práce by měly skončit začátkem příštího týdne," řekl mluvčí Pražských vodovodů a kanalizací (PVK) Tomáš Mrázek. Podle neoficiálních informací z radnice tak jako tak není možné v uzavřené a opravované ulici žádné veřejné akce pořádat. Oficiálně se ale radnice nechtěla k věci vyjadřovat. Oprava Korunovační ulice potrvá do poloviny prosince.

Konvička na facebooku uvedl, že akce se konat bude a její místo iniciativa upřesní. "Strašně nás mrzí, že Prahu postihla tak obří katastrofa, kterou nejsou schopní vyřešit do neděle, musí jít o něco mimořádného," řekl Adamec. IMK podle něj operativně pracuje na náhradním plánu.

Střelba do vzduchu, vlajka Islámského státu. Konvičkovci v centru Prahy vyděsili turisty, akci rozpustila policie - čtěte ZDE

Pro Aktuálně.cz náměstek Dolínek připustil, že havárii proti Konvičkově akci využil rád. "Dneska jsem se byl v Korunovační ulici podívat. Náhodou jsme zjistili, že není možné na místě cokoliv pořádat, protože je to tam rozkopané. Vyzval jsem paní ředitelku magistrátu, aby zajistila, že na to staveniště nikdo nebude chodit," sdělil Dolínek.

"V tomto případě se to seběhlo náhodou, ale já nesouhlasím s aktivitami pana Konvičky a jsem rád, když mohu použít cokoli, co může zabránit jeho aktivitám,"dodal.

V srpnu na Staroměstském náměstí vyvolala Konvičkova iniciativa svou protiislámskou akcí paniku mezi turisty. Vystupovali na ní maskovaní muži převlečení za bojovníky tzv. Islámského státu a stříleli z maket zbraní. Primátorka Adriana Krnáčová (ANO) tehdy žádala potrestání magistrátního úředníka, který shromáždění povolil. Ministerstvo vnitra ale dalo úřadu za pravdu. Důvody k zákazu podle něj nebyly. Ohlášení demonstrace ovšem podle vnitra mělo vzbudit zvýšenou pozornost.

Konvička tentokrát magistrátu nahlásil akci na 11. září, tedy na den 15. výročí teroristického útoku na Světové obchodní centrum a Pentagon v USA. Má se konat před velvyslanectvím Saúdské Arábie v Bubenči. Obavy už dřív vyjádřilo české ministerstvo zahraničí, které připomnělo odpovědnost státu za bezpečnost diplomatických zastoupení jiných států. Magistrát organizátory požádal, aby změnili místo konání, ti to ale odmítli.

Související