Během letošního roku by se schodek státního rozpočtu mohl snížit na nulu. Připustil to ministr financí a předseda hnutí ANO Andrej Babiš v rozhovoru pro časopis Týden.

Plánovaný schodek pro letošní rok je 70 miliard korun, ale i přes zpomalení české ekonomiky na 2,6 procenta ve druhém čtvrtletí soukromá spotřeba a firemní zisky naplňovaly státní pokladnu.

"Možná vyrovnaného rozpočtu dosáhneme už letos, udělám pro to maximum," uvedl Babiš. "Uvidíme, protože nám rozpočet likvidují staré věci, dědictví Topolánka a Kalouska. Česká exportní banka nás za tři roky stála téměř 14 miliard korun na úkor rozpočtu. Ale platíme i dědictví po ČSSD jako třeba OKD… Nicméně vybíráme lépe daně, protože děláme věci, které tu nikdy nebyly," tvrdí vicepremiér.

Poslední rozpočtový přebytek zaznamenala Česká republika v roce 1995. V loňském roce byl deficit 62,8 miliardy korun, zatímco deficit veřejných financí byl 0,42 procenta hrubého domácího produktu.

Andrej Babiš v rozhovoru také připustil, že by byl ochotný jít do koalice s KSČM. S komunisty by mohl spolupracovat, pokud by po příštích volbách došlo k patové situaci. "Určitě bychom tam (ve vládě) s nimi být nechtěli. Ale pokud vznikne po volbách nějaká situace, tak budeme vyjednávat se všemi. Proč bychom měli komunisty ignorovat? Jaký je k tomu důvod?" řekl.

Ve vyjádření pro pondělní deník Právo ale Babiš otočil. "Já určitě nepůjdu do žádné koalice s KSČM na vládní úrovni," řekl. V krajích by ale do koalice se "slušnými lidmi", a tedy i komunisty, podle svých slov šel.

Související