Platy ve veřejných službách a správě vzrostou od listopadu o čtyři procenta. Mzdy lékařů a sester se zvýší o deset procent od ledna. Příslušné nařízení schválila v pondělí večer vláda. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) o tom informoval na twitteru. Následné jednání o rozpočtu vláda přerušila.

Více peněz by měli získat zaměstnanci ministerstev a dalších státních úřadů, akademie věd, České správy sociálního zabezpečení či zemědělská a potravinářská inspekce. Dále jsou ze státních peněz placeni i zaměstnanci příspěvkových organizací jako muzeí, galerií, knihoven a některých divadel.

Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD) v pondělí novinářům řekla, že rozhodnutí vlády se týká těch zaměstnanců, kteří spadají pod zákoník práce. Vláda tak ještě samostatně rozhodně o navýšení platů zaměstnanců ve státní službě. "Zvlášť na vládu také půjdou materiály z ministerstva vnitra a ministerstva obrany. Ale ta shoda na tom navýšení je," uvedla ministryně.

Zvýšení platů přijde státní rozpočet ještě letos na 157,6 milionu korun a příští rok na 946 milionů korun. V sumě není přitom zahrnuto zářijové zvýšení platů učitelů o šest procent a nepedagogickým pracovníků o čtyři procenta, které si vyžádá na 2,5 miliardy korun.

Zvýšení platů ale vedle státního rozpočtu zatíží i rozpočty obcí a krajů, a to celkově letos a příští rok zhruba necelými dvěma miliardami korun. Obce a kraje totiž financují platy zhruba 151 tisíc státních zaměstnanců. Na zvýšení platů zdravotníků by pak mělo z veřejného zdravotního pojištění putovat 3,2 miliardy korun.

Peníze na uvedená opatření vyčlenila vláda svým rozhodnutím v červenci, kdy schválila přidání peněz na platy o pět procent. Učitelům se zvedly platové tarify o šest procent a nepedagogickým pracovníkům o čtyři procenta, celkově ale objem peněz na odměňování narostl o osm, respektive o pět procent. Podobně státním zaměstnancům vzrostou tarify o čtyři procenta, celková suma na mzdy o pět procent.

Rozdíl mezi celkovým zvýšením objemu peněz na platy a navýšením tarifu je způsoben tím, že část peněz jde do takzvaných nenárokových složek platu. Mezi takové netarifní složky patří například příplatky a odměny.

Počet zaměstnanců státu se loni zvýšil o 5800 na 422 445 lidí. Z toho kolem 150 tisíc pracovníků platí kraje, města a obce. Ze zdravotního pojištění dostává plat asi 78 tisíc lidí.

V průměru si státní zaměstnanci loni polepšili meziročně o 1012 korun měsíčně a jejich plat vzrostl na 26 892 korun. Průměrná hrubá měsíční mzda v Česku činila v letošním druhém čtvrtletí 27 297 korun.

O rozpočtu až 21. září

Vláda podle očekávání přerušila do 21. září jednání o státním rozpočtu na příští rok. Kabinet ještě musí dořešit dodatečné požadavky ministerstev. Návrh rozpočtu se schodkem 60 miliard korun dnes podpořili zástupci zaměstnavatelů, odborů i prezident Miloš Zeman. Materiál naopak kritizuje pravicová opozice.

Ministři poté schválili návrh rozpočtu Státního fondu rozvoje bydlení na rok 2017 a střednědobého výhledu na roky 2018 a 2019. Na příští rok počítá fond s příjmy 917 milionů korun a výdaji 2,14 miliardy korun.

Příjmová strana uvažuje s dotací ze státního rozpočtu 108 milionů korun. Největší část tvoří splátky z poskytnutých úvěrů 708 milionů korun, dalších 101 milionů korun do rozpočtu přiteče prostřednictvím vybraných úroků a poplatků.

U výdajů patří největší část na úvěry fyzickým a právnickým osobám, přesně miliarda korun. Druhá největší položka se týká výplaty úrokových dotací k úvěrům na rekonstrukce a modernizace bytových domů z let 2001 až 2010.

Státní fond rozvoje bydlení shromažďuje peníze určené na podporu bydlení. Hospodaří s vlastními penězi a rozděluje i příspěvky z příslušných fondů Evropské unie. Jeho cílem je podporovat soukromé a obecní investice do výstavby, oprav a modernizace bytů.