Studio Amaro Records vzniklo jako poměrně nezávislý projekt IQ Roma Servis, 18 let fungující neziskové organizace působící po celém Jihomoravském kraji. Mají komplexní program, kde kromě nezaměstnanosti, diskriminace a inkluze řeší také problematiku dětí a dospívající. "Věnujeme se palčivé situaci kolem segregace romských dětí na základních a speciálních školách a také podporujeme vzdělávání romských žáků středních škol," vypočítává Petra Borovičková, která se do týmu zapojila před dvěma lety jako pedagogický pracovník.

Proromský přístup v praxi

Ústřední postavou jejich veřejné, nízkoprahové hudební dílny byl od samého začátku Gejza Horváth, muzikant, skladatel a spisovatel, který dlouho snil o koncepční práci s romskými talenty, jež se mu hlásili. Zároveň v týmu přemýšleli, jak více využít jeden z mála pozitivních stereotypů o romské komunitě, tedy jejich muzikálnost.

"Spolu s Fakultou sociálních studií Masarykovy Univerzity (FSS MU) jsme se zúčastnili programu CITY Spyce. Na jeho začátku proběhl takový evropský veletrh dobrých příkladů z praxe, kde nás zaujala nízkoprahové hudební studio z Barcelony. Tehdejší výzkum FSS MU navíc potvrzoval, že jedna z nejsilnějších potřeb mladých lidí je právě realizovat se a ukázat světu své silné stránky," vzpomíná Petra a dodává: "Ve veřejném prostoru jsme pociťovali deficit kulturních příležitostí. Velmi záhy jsme se proto rozhodli, že vytvoříme vlastní nahrávací studio." 

Byli přesvědčeni, že pokud se práce s mladými profesionalizuje, podaří se jim přinést také pozitivnější obrázek o aktivitách minority do veřejného a mediálního prostoru. Také proto začali hledat sídlo přímo v centru metropole.

O realizaci Petra hovoří jako o dost "zběsilém období". Stihla je nejedna nečekaná událost, ale štěstí stálo na jejich straně. Díky městské části Brno - střed získali prostor bývalé herny za symbolický pronájem v hodnotě jedné koruny. "Hned na začátku přestavby nám ale vznikly nečekaně vysoké výdaje kvůli odhlučnění. Při rekonstrukci se pak v prostorách začala propadat podlaha a kvůli tomu musely být provedeny další složité stavební úpravy. Náklady na rekonstrukci se zněkolikanásobily, podané žádosti na dotace nevycházely a my byli v patové situaci. Ve správnou chvíli ale zafungovala šťastná náhoda a našel si nás ambasador americké Bader Foundation," popisuje ve zkratce Petra adrenalinovou rekonstrukci. K projektu se nakonec připojilo přes 50 dobrovolníků a zmiňovaná nadace se stala jejich štědrým donorem.

Zkušební provoz zahájili 7. dubna 2016 a krátce na to přišla výhra v Impact First. "Taková satisfakce člověka neskutečně těší a myslím, že děláme krásnou práci," usmívá se Petra.

Nezávisle a výdělečně

"Od samého začátku jsme chtěli mít z Amaro Records sociální podnik. Abychom mohli propojovat minoritu s majoritou, pomáhat, rozvíjet vlastní činnost a zároveň bychom byli schopni se uživit,” říká přesvědčeně Petra, která chtěla zajistit potřebným třeba rekvalifikace nebo pracovní příležitosti. Měli zkrátka spousta snů, ale takřka žádnou zkušenost s podnikáním či byznysem.

Proto byli naprosto nadšení, když v rámci Impact First postoupili na jaře 2016 do druhého sprintu, kde už spolu s podporou mentora získali také finanční prostředky na výzkum a ověření svých cílů. "Všechno nám dávalo smysl - workshopy, přístup našeho mentora z České spořitelny a také to, že jsme spolu trávili spoustu času jako tým. Pojmenovali jsme si hlavní rizika a některá z nich se nám dokonce podařilo úplně eliminovat," popisuje Petra nadšeně. 

Pochvaluje si také "mastermind" skupiny. Jde o koncept pravidelného setkávání skupiny lidí s podobným cílem nebo zaměřením, který funguje na kombinaci brainstormingu, skupinové odpovědnosti a podpory. Jako přínos hodnotí i seznámení se s dalšími podobně laděnými projekty a celkové zázemí Impact Hubu: "Vylepšili jsme si metody vlastní práce a celá akcelerace i vítězství nám přineslo spoustu radosti. Navíc jsme vyhráli také Unlimited členství, takže jsme teď součástí brněnské Hubí komunity a pořád ještě získáváme další zajímavé kontakty," reviduje Petra poslední měsíce.

Žádná "nuda v Brně" 

Od října by mělo Amaro Records otevírat plánovanou hudební kavárnu. Už teď je ale možné využít nahrávací studio. Kvalitou zázemí, vybavením a komfortem si prý nezadá s většími profesionálními studii. Díky tomu Amaro Records přijímají komerční i neziskové zakázky. Na jejich stránkách už můžete najít první videoklipy a nahrávky.

Aby byla možnost nahrávání dostupná všem, zavedli dobrovolnický program - za pět hodin bezplatné práce získají zájemci nahrávací hodinu zdarma. "Podobný systém podporuje tvorbu různých společenských vazeb a získávání cenných pracovních i sociálních zkušeností," dodává Petra energicky, která uvažuje také o rozšíření na trh divadla či audioknih. "Rádi také vystupujeme jako týmová kapela a pořádáme rozličné kulturní akce. Takže pokud hledáte něco originálního, neváhejte se nám ozvat," vybízí Petra.

Zbývá vám ještě 0 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se