Zástupci Prahy ve středu poprvé jednali za přítomnosti mediátora s vlastníkem Opencard, firmou eMoneyServices (EMS). Předmětem jednání byly částky, které si firma nárokuje jakožto dlužné. Středeční jednání ke konkrétní dohodě nevedlo. Informaci potvrdil ředitel EMS Petr Stránský. EMS si celkově nárokuje asi 700 milionů korun a na město podalo několik žalob. Praha se zatím nevyjádřila.

Středeční schůzka se konala na magistrátu a konkrétní dohodu nepřinesla. Jednat prostřednictvím mediátora nařídil oběma stranám letos v červnu soud.

"Potvrzujeme, že jsme připraveni jednat s Prahou o řešení existujících pohledávek a dalších sporů, záleží však na rozhodnutí volených orgánů města," uvedl Stránský. Za město musí totiž případné kroky v rámci dohody schválit radní a zastupitelé.

EMS podala na Prahu už několik žalob, a to kvůli údajným dluhům města. Naposledy EMS podala žalobu v pondělí 11. července a domáhá se vyplacení 30 milionů. V minulosti se žalobami domáhala vyplacení dalších částek. Firma rovněž napadla provoz nové karty MHD Lítačka, kterou vedení firmy považuje za plagiát Opencard. Celkem si firma nárokuje zhruba 670 milionů korun plus úroky za asi 50 milionů.

Opencard používá asi 1,2 milionu lidí a Praha na projekt dala přes 1,7 miliardy korun. Karta měla mít celou řadu funkcí, nyní je ale především elektronickou tramvajenkou a průkazem do Městské knihovny. Praha v současné době nahrazuje Opencard kartou Lítačka, kterou vydává od letošního března. Novou kartu spravuje městská firma Operátor ICT.

Související