Je správné, že poslanci přijali zákon o střetu zájmů, myslí si důležitá členka hnutí ANO a pražská primátorka Adriana Krnáčová. Novela ministrům a dalším členům vlády mimo jiné zakáže vlastnit média a firmám, v nichž mají aspoň čtvrtinový podíl, žádat o dotace a státní zakázky.

"Je to pozitivní. Souhlasím s tím zákonem,“ řekla Krnáčová v rozhovoru, který vyjde v pátečním vydání Hospodářských novin. Následně však dodala, že kdyby byla poslankyně, zachovala by se stejně jako zákonodárci ANO, kteří hlasovali proti. "Být ve sněmovně, budu respektovat rozhodnutí klubu," vysvětlila primátorka.

Krnáčová je bývalá šéfka organizace Transparency International, zároveň však jako politička ANO nechce jít proti svému stranickému šéfovi Andreji Babišovi.

"Jsem loajální k naší straně, takže bych hlasovala proti. Ale jak jsem už řekla, a za tím si stojím, můj osobní názor je, že je to dobře, když ho (zákon) budeme mít," dodala. Podobu, v jaké novela prošla, ale důkladněji hodnotit nechtěla. Nejdříve podle ní musí vejít v platnost a poté se teprve musí vyhodnotit, jestli správně funguje.

Poslanci zákon schválili 135 hlasy, proti hlasovali jen poslanci ANO a dva nezařazení. Babiš po hlasování označil sněmovní většinu za "zoufalce, kteří nevědí, jak funguje svět". Na tiskové konferenci pak odmítl, aby někdo jiný rozhodoval o tom, co smí vlastnit a jestli může do politiky.

"Je pro mě nepřijatelné, aby moji základní svobodu rozhodnout se, co chci vlastnit nebo jestli chci jít do politiky, nebo nechci, za mě rozhodoval někdo jiný," uzavřel Babiš.

Související