Armáda chce pro své pozemní vojsko v příštích letech pořídit 16 000 pistolí CZ 75 Phantom, 8500 útočných pušek nebo více než 300 ručních protitankových zbraní. Na konferenci Český průmysl jako nástroj zajištění obrany státu v Ostravě, která je součástí Dnů NATO a Dnů Vzdušných sil Armády ČR, to v pátek řekl ředitel Odboru rozvoje pozemních sil ministerstva obrany, sekce rozvoje a plánování schopností Miroslav Hlaváč.

Armáda chce v letech 2017 až 2025 uskutečnit řadu projektů, které mají vést ke snížení různorodosti techniky nebo odstranění závislosti na zbraňových systémech ruské provenience. Cílem je zajistit obranu České republiky i spolupráci s aliančními partnery. Naplnění jednotlivých projektů ale budou podle Hlaváče ovlivňovat například změna bezpečnostního prostředí nebo výše přidělených finančních prostředků.

"V první části do roku 2020 chceme odstranit největší nedostatky, které u pozemních sil máme," řekl Hlaváč. Armáda bude posilovat výbavu jednotlivců nebo malých týmů. Už příští rok chce pořídit zhruba 240 pušek pro přesnou střelbu. V plánu je koupě 40 odstřelovacích pušek, které doplní a postupně nahradí zastaralé zbraně, stejně jako více než 300 ručních protitankových zbraní.

Pro vojáky chce armáda také nakoupit řádově 16 000 pistolí CZ Phantom, zhruba 8500 útočných pušek a přes 12 000 balistických vest a přileb. Budou určeny pro pozemní vojsko, vytvářené jednotky aktivních záloh, pro vojenskou policii i další jednotky.

Armáda má dostat přes sto nových štábních a spojovacích vozidel. Hlaváč řekl, že v první etapě půjde o 20 vozů na podvozku Pandur a ve druhé etapě 82 vozidel na podvozku Titus. Novou výbavu dostane i chemické vojsko. "Plánujeme pořízení 40 souprav lehkého obrněného vozidla. Tato souprava se skládá ze dvou vozidel: vozidla analytického a vozidla odběrového," řekl Hlaváč.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Po roce 2025 se podle něj bude muset také rozhodnout, co armáda udělá se svým tankovým praporem a jak nahradí současné tanky T-72M4 CZ, které již ztratily schopnost modernizace a dalšího vývoje. "Je tam plánované kompletní přezbrojení celého praporu," řekl Hlaváč. Půjde podle něj o 34 tanků.

Dny NATO jsou největší akcí svého druhu ve střední Evropě. Účastní se jich vojenské, záchranářské a bezpečnostní jednotky, letos z rekordních 21 zemí. Na akci, které se koná v sobotu a neděli na letišti v Mošnově nedaleko Ostravy, je vstup zdarma.

Související