Voda v Brně je znovu pitná i bez převaření. Brněnské vodárny a kanalizace odvolaly doporučení platné od čtvrtka. Analýzy nepotvrdily další výskyt koliformních bakterií zaznamenaných v malém množství ve starších vzorcích. Novinářům to oznámil primátor Petr Vokřál (ANO).

%insert_attachment[59522200] priloha.html%

Nutnost převařovat vodu se týkala také 43 dalších obcí kolem Brna, pro které vodu z krajského města přebírá Vodárenská akciová společnost. Doporučení taktéž odvolala, vodu pitnou bez omezení tak mají například v Židlochovicích a Rajhradě na Brněnsku. Společnost ještě pět dní zachová zvýšenou četnost monitorovacích rozborů.

Přesnou příčinu problémů brněnské vodárny ještě zjišťují. Nejspíš byl na vině nižší obsah chlorové dezinfekce ve vodovodní síti. "Co bylo jeho příčinou, bude předmětem zkoumání. Mohla to být vysoká teplota, mohla to být kvalita vody dodávané z jímacích území, z úpravny vody, ten problém je dosti široký," uvedl Petr Šindler, pověřený zastupováním ředitele vodáren.

Voda je momentálně pitná bez omezení, potvrdili také hygienici. "Doporučujeme pouze vodu intenzivně odpouštět ze všech kohoutků," řekla Hana Pokorná z krajské hygienické stanice.

Brněnské vodárny od čtvrtka zesílily chlorování a provedly mimořádnou dezinfekci hlavního vodojemu v Čebíně i dalších osmi vodojemů. Pro vodárny bude několik posledních dní také poučením do budoucna. "Budeme tuto akci pečlivě vyhodnocovat a zcela jistě to bude znamenat změnu našich interních postupů," sdělil Šindler. Podnik by podle něj měl být v podobných situacích pružnější. Vodárnám se například ve čtvrtek pod náporem návštěvníků zhroutil web.

Komunikaci kolem problémů s vodou v sobotu zkritizoval hejtman Michal Hašek (ČSSD). Krátce po 18.00 rozeslal vyjádření, podle kterého ještě informaci o výsledcích neměl ani on, ani krajský hygienik. Vodárny podle hejtmana také komunikovaly chaoticky. Vokřál nicméně popsal, že hromadný e-mail všem zainteresovaným včetně hejtmana odcházel hned, jak to bylo možné, tedy několik minut po 18.00.

Kvůli pochybnostem o kvalitě vody se v Brně skokově zvýšil zájem o vodu balenou v lahvích i barelech. Řetězce posílily dodávky, přesto v některých obchodech neochucená voda nárazově chyběla. Hygienici v minulém týdnu nezaznamenali zvýšený výskyt průjmových onemocnění. Převařování vody brali spíše jako prevenci.

U dvou vzorků kohoutkové vody z pondělka ukázaly následné testy výskyt koliformních bakterií v nízké koncentraci. Podle hygieniků nešlo o důsledek havarijního stavu, ani kontaminace fekáliemi. V kontrolních vzorcích, jejichž rozbory trvaly tři dny, se už žádné bakterie neobjevily.

Související