Dalších 13 českých studentů vyrazí za peníze nadace Bakala Foundation studovat na prestižní zahraniční univerzity. Stipendisté si mezi sebe rozdělí pět milionů korun.

Do letošního, sedmého ročníku se přihlásilo celkem 218 studentů. K přihlášce museli zájemci přiložit také esej, v níž se zamýšleli třeba nad tím, kam je v životě posunul neúspěch. K pohovorům už postoupilo jen 22 studentů, u nichž komise neposuzovala jen studijní výsledky, ale také postoj ke vzdělání nebo ochotu zapojovat se do veřejného dění.

"Nejde jen o to, že někdo bude výborný lékař nebo výborný učitel. Pravda je, že když svou práci bude dělat zodpovědně a profesionálně, s přesvědčením a s těmi správnými hodnotami, bude zároveň obrovským přínosem pro celou naši společnost," vysvětluje předsedkyně správní rady nadace Michaela Bakala.

V jedenáctičlenné komisi kromě Michaely Bakala zasedl třeba bývalý diplomat a nyní ředitel Knihovny Václava Havla Michael Žantovský nebo viceprezident Svazu průmyslu a dopravy ČR Radek Špicar.

Členem komise byl už podruhé také Ján Michalčák, který třetím rokem díky stipendiu od Bakala Foundation studuje politologii a východoevropská studia na britské University College London. Kromě kvalitního vzdělání si nejvíc cení toho, že může zažít, jak to chodí jinde ve světě. "Důležité je, že jste v cizím prostředí, zejména když je to město jako Londýn, který je velmi kosmopolitní a kde žije mnoho různých kultur, etnik, vyznání. Je super, když to člověk může porovnat s tím, jaké je to doma, a pak si z toho utvořit vlastní názor na život," vysvětluje.

S blížícím se závěrem studia přemýšlí, co dál. Plánuje další studium, ale na českou školu se vracet nechce. "Pokud by to jen trochu šlo, rád bych zůstal v zahraničí. Ideálně ve Velké Británii, kde už jsem se usadil. Ale určitě se jednoho dne chci vrátit do Česka," říká Michalčák. Než se rozhodne, jestli se politice bude věnovat aktivně, hodlá ještě nabrat víc zkušeností. "Určitě se nechci stát kariérním politikem v 25 letech, až skončím školu. Neumím si představit, že bych se ucházel o volenou funkci jen s tím, že jsem studoval politologii," podotýká.

Nadace manželů Michaely a Zdeňka Bakalových už za téměř 100 milionů vyslala do světa celkem 113 mladých lidí. Studenti, kteří projdou výběrem, jsou finančně podporováni po celou dobu studia. Výše stipendia se liší podle zvolené školy a finančních možností konkrétního studenta.

Poznámka: Zdeněk Bakala vlastní společnost Economia, která vydává Hospodářské noviny a servery IHNED.cz a Aktuálně.cz.

Související