Vláda ve středu schválila návrh státního rozpočtu na příští rok se schodkem 60 miliard korun. Informoval o tom na Twitteru premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Rozpočet počítá s růstem platů učitelů a zdravotníků, zvýšením odvodů za státní pojištěnce a růstem důchodů.

Platy učitelů už od letošního září stouply o osm procent, platové tarify vzrostly o šest procent. Od listopadu stoupnou mzdy policistům, hasičům, pracovníkům ve veřejné sféře, ale také asi 22 000 vojáků. Důchody by pak podle středečního rozhodnutí vlády od příštího roku měly stoupnout průměrně o 308 korun měsíčně.

Kabinet už na jaře rozhodl, že stát odvede příští rok na zdravotní pojištění za děti, důchodce či nezaměstnané o 3,6 miliardy korun více než letos. To umožní od ledna zvýšit o 10 procent platy zdravotníkům.

Vláda schválila i zvýšení výdajů na vědu o 3,75 miliardy korun.

I když do Vánoc chybí ještě čtvrt roku, vláda se rozhodla, že své "dárky" rozdá několik dní před krajskými a senátními volbami, které proběhnou druhý říjnový víkend. "Byla to makačka. Snažil jsem se vyhovět všem rozumným požadavkům," podotkl ministr financí Andrej Babiš (ANO).

Ten se ve středu dohodl s ministrem vnitra Milanem Chovancem (ČSDD), že vnitro dostane do rozpočtu příští rok navíc 100 milionů korun na dobrovolné hasiče, 120 milionů na investice a 200 milionů na energetické úpravy budov v projektu zelená úsporám.

Vláda také ve středu přidala během projednávání návrhu státního rozpočtu pro příští rok 100 milionů korun ministerstvu kultury. Peníze jsou určeny na živé umění a směřovat mají hlavně do regionů.

Součástí návrhu zákona je i dosud nejvyšší rozpočet na výzkum ve výši 32,7 miliardy korun. Oproti schválenému střednědobému výhledu jde až o třináctiprocentní navýšení.

"Předložený rozpočet je součástí naší snahy o stabilizaci a další rozvoj systému výzkumu, vývoje a inovací po období stagnujících výdajů z národních zdrojů, ovšem během masivní podpory z evropských fondů," uvedl k tomu vicepremiér pro výzkum Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL). Dodal, že se musí systém připravit na období po roce 2020, kdy evropské dotace skončí.

Proti návrhu z počátku září vláda podle Babiše navýšila výdaje i příjmy rozpočtu o 4,6 miliardy korun. Plánovaný schodek zůstal na 60 miliardách korun. Celkové příjmy rozpočtu by tak podle vládou odsouhlaseného návrhu měly příští rok být 1249,3 miliardy korun a výdaje 1309,3 miliardy korun.

Návrh rozpočtu kritizují opoziční strany. Například podle TOP 09 je nezodpovědné zatěžovat státní kasu v době růstu tak vysokým schodkem. "Výrazně zhoršit strukturální deficit v době růstu, to každý nedokáže," napsal na Twitteru předseda strany Miroslav Kalousek.

Vláda nyní návrh rozpočtu odešle do Poslanecké sněmovny. Ta by podle odsouhlaseného harmonogramu měla schvalovat státní rozpočet v termínu od středy 7. prosince. Loni sněmovna schvalovala letošní rozpočet 9. prosince.

Související