Správní rada Vojenské zdravotní pojišťovny na jednání, které svolala její místopředsedkyně Lenka Poliaková, rozhodla o odvolání ředitele Karla Šteina a vedením pověřila ekonomického náměstka Pavla Koláře. Tím ale jenom zvýšila napětí, které v pojišťovně, jíž hrozí, že na ni ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček uvalí nucenou správu, panuje.

"Podle stávajícího vedení i ministerstva zdravotnictví bylo páteční jednání, a tudíž i veškeré závěry z něho vycházející, neplatné," uvedl odvolaný ředitel Štein. Ten proto hodlá řídit pojišťovnu i nadále a odstoupit neplánuje.

"Pojišťovna bude pracovat dál jako doposud," dodal její mluvčí Richard Medek.

Ministr Němeček však stále trvá na svém prohlášení, že pokud pojišťovna nebude plnit svoje závazky vůči poskytovatelům zdravotní péče, ministerstvo zdravotnictví je připraveno na ni uvalit nucenou správu.

O odvolání ředitele usilují zástupci ministerstev financí a obrany, spravovaných hnutím ANO. Proti tomu se staví část členů správní rady. Její předsedkyně Jitka Šebková na začátku září zasedání tohoto orgánu zrušila. Ministerstvo zdravotnictví chce v případě volby nového ředitele otevřené výběrové řízení.

Podle Němečka nebyla místopředsedkyně Poliaková ke svolání pátečního jednání oprávněna. "Zasedání nebylo právoplatně svoláno a naši zástupci se ho asi nemohou zúčastnit, protože by mohli činit právní kroky, za kterých by byla vůči nim vyvozována zodpovědnost," uvedl ministr.

Ministerstvo si podle něj nechalo zpracovat analýzu možných kroků v případě, že se znesvářená křídla ve správní radě nedohodnou.

Na dotaz, zda by takovým krokem mohlo být uvalení nucené správy, Němeček řekl: "Nucená správa je krajní variantou. Pokud bude evidentní, že správní rada není schopna rozhodovat, že orgány pojišťovny jsou paralyzovány a že se to dotýká poskytovatelů zdravotní péče, my jsme povinni tento institut uplatnit."

Související