Královéhradecká policie zahájila trestní stíhání soudce za zneužití pravomoci úřední osoby. Obviněný je podezřelý, že způsobil vážnou újmu několika účastníkům insolvenčního řízení a zároveň zajistil prospěch akcionáři dlužníka. Na webu Vrchního státního zastupitelství v Praze o tom informoval žalobce Adam Borgula. Stíhání se nejspíš týká kauzy kolem společnosti Via Chem Group, obvinění míří zřejmě na soudce z Českých Budějovic.

Krajské ředitelství královéhradecké policie obvinilo soudce, jehož jméno Borgula neuvedl, 20. září. K trestnímu stíhání ve věci nezákonných manipulací insolvenčních řízení dal souhlas prezident.

Naplnění trestného činu spočívalo podle dozorového státního zástupce "ve výkonu funkce soudce v rozporu s jeho povinnostmi a v rozporu s povinnostmi uloženými insolvenčním zákonem". Za zneužití pravomoci hrozí v případě prokázání viny jeden rok až pět let vězení.

K tomu, zda se aktuální obvinění týká kauzy Via Chem Group, se Borgula odmítl vyjádřit. Napsal pouze, že nad rámec zveřejněné tiskové zprávy nelze sdělit další informace. Případ Via Chem nicméně dozoruje rovněž Borgula. Ten také v dubnu nechal kauzu převést pod královéhradecké krajské policejní ředitelství s tím, že protikorupční policie dělala při vyšetřování chyby a neplnila jeho pokyny.

Mluvčí královéhradecké policie Jan Čížkovský uvedl pouze to, že v této věci si poskytování veškerých informací vyhradilo Vrchní státní zastupitelství v Praze.

Ministerstvo spravedlnosti zatím k obvinění soudce nemá žádné informace. "Usnesení o zahájení trestního stíhání, a tedy ani návrh na dočasné zproštění výkonu funkce soudce, jsme zatím neobdrželi," uvedla v pondělí mluvčí ministerstva spravedlnosti Tereza Schejbalová.

V kauze společnosti Via Chem Group a manipulace s insolvenčními řízeními vznesla policie obvinění z řady trestných činů - ze zvýhodnění nebo poškození věřitele, způsobení úpadku, zasahování do nezávislosti soudu, podvodu, praní špinavých peněz, pletich při insolvenčním řízení, podplácení, přijetí úplatku nebo účasti v organizovaném gangu. Případ souvisí hlavně s reorganizací Via Chem Group, jejíž zmanipulovaná insolvence byla podle obvinění potřeba, aby ústecká chemička zůstala pod vlivem miliardáře Petra Sisáka, který patří mezi obviněné. Stíhaný je i advokát Ivo Hala a dalších 12 lidí.

Případ se v menší míře týká i dalších firem či podvodů. Například fotbalového klubu Slavia Praha, který do loňska vlastnil někdejší ministr dopravy za ODS Aleš Řebíček. Právě jeho skupina podle policie obrala o necelých 25 milionů korun.

Zneužití pravomoci se podle trestního zákoníku dopustí úřední osoba, která "v úmyslu způsobit jinému škodu nebo jinou závažnou újmu anebo opatřit sobě nebo jinému neoprávněný prospěch vykonává svou pravomoc způsobem odporujícím jinému právnímu předpisu".

Související