Prezident Miloš Zeman v úterý udělil milost, která znamená zastavení trestního stíhání pro přečin maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání. Obviněný kvůli poškození mozku po cévní mozkové příhodě a duševní poruše není schopen chápat smysl trestního řízení, které je nyní přerušeno. Žádost o milost podala státní zástupkyně, která v této fázi nemůže trestní řízení podle zákona zastavit. V tiskové zprávě to oznámil mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček. Podle informací ČTK omilostněný muž řídil auto bez řidičského průkazu. Jde o třetí milost, kterou Zeman ve svém funkčním období udělil.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Udělení milosti ve formě zastavení trestního stíhání se nazývá abolice.

"Oproti ´běžným´ milostem je její udělení zpřísněno tím, že kromě rozhodnutí prezidenta republiky musí rozhodnutí o milosti spolupodepsat předseda vlády," sdělila v úterý mluvčí ministerstva spravedlnosti Tereza Schejbalová.

Horní hranice trestní sazby u omilostněného činila dva roky vězení.

Dozorující státní zástupkyně žádost o milost zdůvodnila vážným zdravotním stavem obžalovaného. Jako další důvod žalobkyně uvedla to, že pokud by trestní stíhání mohlo pokračovat, je velmi pravděpodobné, že by soud pouze vyslovil vinu obviněného. Od potrestání by upustil vzhledem k době, která od spáchání činu uplynula.

Zeman už před prezidentskými volbami uvedl, že nebude udělovat milosti s výjimkou striktně omezeného okruhu humanitárních případů. Pravomoc provádět řízení o milostech převedl v prosinci 2013 na ministra spravedlnosti, protože ji pokládá za "zbytečně monarchistický prvek" v ústavě.

Ministerstvo spravedlnosti ročně obdrží zhruba 600 žádostí odsouzených nebo jejich blízkých o milost. Drtivou většinu musí po přezkoumání zamítnout, protože nesplňují přísná kritéria, která Zeman nastavil.

První milost prezident udělil letos v únoru muži odsouzenému na tři roky za méně závažnou majetkovou trestnou činnost, který si část trestu odpykal a poté byl kvůli zdraví podmínečně propuštěn do nemocničního ošetřování. Druhou pak v květnu, kdy omilostnil ze zdravotních důvodů odsouzeného muže. Prominul mu zbytek jednoho trestu a tři celé tresty odnětí svobody v celkové výši zhruba 29 měsíců.

Druhou udělenou milostí se zabývala média, jelikož se zjistilo, že omilostněný muž má 15 záznamů v rejstříku trestů. Mimo jiné opakovaně řídil auto bez řidičského průkazu a nenastoupil do vězení. Trpí cukrovkou, v minulosti nespolupracoval s lékaři.

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) tehdy napsal Zemanovi v podnětu k vyřízení milosti, že by se přiklonil k jejímu zamítnutí.

Z českých prezidentů institut milosti nejvíce využíval Václav Havel, který omilostnil 1247 pachatelů a předtím jako federální prezident dalších 601. Zemanův předchůdce Václav Klaus udělil milost ve 412 případech. Poslední komunistický prezident Gustáv Husák rozdal jen v roce 1988 celkem 2028 milostí.

Související