Piazzetta Národního divadla ponese název náměstí Václava Havla. Pojmenování prostoru po bývalém prezidentovi v úterý schválili pražští radní, informoval magistrát v tiskové zprávě. Návrh vzešel od ředitele divadla Jana Buriana.

"Domnívám se, že tento prostor výborně vystihuje a reprezentuje to, o co Havel usiloval. O setkávání se, o diskusi, o svobodné myšlení a o humanitu," uvedla primátorka Adriana Krnáčová (ANO).

Havlovy osmdesátiny si připomenou Praha i New York. Nepůjde o pietu, ale podporu Západu - čtěte ZDE

Objevily se kritické hlasy, že piazzetta je příliš malý prostor, aby nesl Havlovo jméno. "Vždyť to není náměstí, ale jen plácek mezi domy, který je vhodný maximálně na to, aby si tam kluci cvrnkali kuličky," řekl serveru Lidovky.cz bývalý ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP 09).

Dagmar Havlová i někdejší prezidentův mluvčí Ladislav Špaček s pojmenováním piazzetty souhlasí, stejně jako ředitel Knihovny Václava Havla Michael Žantovský.

V textové zprávě Žantovský ocenil, že místo připomíná Havlův vztah k divadlu. "Myslím si, že je to dobrá myšlenka a důstojné místo symbolizující spojení Václava Havla s divadlem i dějinami českého národa," uvedl Žantovský.

K nedožitým osmdesátinám dostane Havel také velké srdce od sochaře Kurta Gebauera. Skulptura vysoká 160 centimetrů bude vyrobena ze žuly a instalována právě na novém náměstí Václava Havla. Lidé budou moci do srdce psát vzkazy.

Prostor u Národního divadla navrhl český architekt Karel Prager jako součást projektu výstavby Nové scény.

V Praze zatím po Havlovi žádná ulice pojmenována není, jeho jméno nese mezinárodní letiště. Jinde v Česku nesou jeho jméno kromě ulic také školy, divadlo, park a další místa.

Sice ne přímo po Havlovi, ale po Ferdinandu Vaňkovi, postavě z jeho hry Audience, byla pojmenována i planetka. V Litoměřicích mají park Václava Havla, ulice po něm byly pojmenovány v Brně nebo Kadani.

V zahraničí bylo již loni v červnu po Havlovi pojmenováno náměstí v izraelské Haifě. V Polsku zase po Havlovi pojmenovali ulici v Gdaňsku a uličku a přilehlý parčík v centru Opole. Ve francouzském Štrasburku byla Havlovým jménem nazvána jedna z budov Evropského parlamentu a v Paříži byla roku 2013 slavnostně otevřena Knihovna Václava Havla.

Na různých místech světa i Česka také byly umístěny už téměř dvě desítky laviček Václava Havla.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Za několik dní si budou lidé připomínat nedožité Havlovy 80. narozeniny. V den jeho narození, 5. října, se uskuteční shromáždění na Václavském náměstí. O deset dní později přijde do pražské Lucerny Havlovi k nedožitému jubileu popřát 80 gratulantů.

Bývalý prezident zemřel v prosinci 2011.

Související