Článek nazvaný Hitler - gentleman existuje, vyšel ale v Rudém právu, nikoli v Peroutkově Přítomnosti. Hitlera neoceňoval, naopak odsuzoval útok pravicového agrárního deníku Venkov proti národním socialistům, k nimž měl Peroutka blízko, píše Právo.

Navíc byl publikován o rok později, než původně tvrdil prezident Miloš Zeman. Jeho mluvčí Jiří Ovčáček odmítl, že by nalezený článek byl tím, na který prezident odkazoval. Zeman loni prohlásil, že Peroutka napsal text s titulkem "Hitler je gentleman". Od té doby se článek hledá a prezidentská kancelář se kvůli výroku soudí s Peroutkovou vnučkou. 

Peroutka byl fascinován Hitlerem jako králík pohledem kobry, napsal soudce - čtěte ZDE

"Na text jsem náhodou narazil už před mnoha měsíci v Národním archivu, když jsem bádal v pozůstalosti československého legionáře pana Vodičky," popsal okolnosti nálezu Právu přední český historik docent Jan Galandauer. "A jak jsem prověřoval zdroje, dostalo se mi do rukou Rudé právo z 24. února 1937," popisuje. 

"Řekl jsem si: ha, konečně mi k něčemu vysedávání v archivech bude. Pak mi ale došlo, že článek Hitler – gentleman nenapsal Peroutka, uklidnil jsem se a přestal vše řešit," dodává historik.

Článek je podle něj reakcí na tvrzení pravicového Venkova, který o den dříve – 23. února 1937 – v úvodníku Gentlemani a piráti popsal atmosféru vojenského sjezdu v Berlíně očima československých legionářů, kteří na něj byli pozváni. Potkali se tam s Adolfem Hitlerem, kterého označili za příjemného muže, který by válku nikdy nerozpoutal.

Za zajímavou indicii označil nález na oficiálním twitterovém účtu hradní mluvčí Jiří Ovčáček. Na dotaz, zda si tedy nemyslí, že by mohlo jít o článek, na který Zeman odkazoval, odpověděl: "Přesně tak." Následně pak na Twitteru uvedl, že čeští novináři nerozumí historii.

Miloš Zeman loni na fóru k holokaustu mluvil o selhání intelektuálů v krizové situaci. "Jeden z největších českých novinářů, Ferdinand Peroutka uveřejnil v prestižním časopise Přítomnost článek s titulkem 'Hitler je gentleman'," řekl. Článek se od té doby hledá, ale neúspěšně. I historici následně upozornili na to, že Peroutka článek nenapsal.

Prezident však trvá na tom, že text o Hitlerovi četl. Peroutkova vnučka proto podala žalobu. Podle rozhodnutí soudu se za Zemanovy výroky má omluvit prezidentská kancelář, ta to však nedávno odmítla a podala dovolání k Nejvyššímu soudu.

Související