Před soudním senátem od pondělního rána vypovídali tři tajní agenti. Ti byli nasazeni na anarchisty, kteří měli podle obžaloby připravovat útok zápalnými lahvemi na vlak převážející vojenskou techniku. Muži vypovídají v jiné místnosti Městského soudu v Praze, než sedí zbytek účastníků řízení, a mají digitálně upravený hlas.

Agent pod krycím jménem VO 0101 popsal, jak se s druhým agentem seznámili s hlavním obžalovaným Petrem Sovou a poté se dostali až do užší skupiny anarchistů, kteří údajně měli chystat útok, na němž se sami agenti podíleli. Před soudem kvůli tomu stojí pětice anarchistů, kteří byli zatčeni na jaře minulého roku.

"Tak to bychom mohli kluky přibrat k naší akci, řekl tehdy Sova Ignačákovi (obžalovaní – pozn. red.)," vyprávěl agent. Navíc několikrát oslovil pětici obžalovaných anarchistů pouze křestními jmény.

"Ze začátku se vymýšlelo místo, kde by k útoku došlo. Jako cíle byly určeny buď vlak převážející vojenskou techniku, což by bylo v rámci boje proti militarismu, a pokud by nedošlo k tomuto, mělo se útočit na vlak převážející auta Hyundai – což by bylo proti mistrovství světa ve fotbale," tvrdil dál agent změněným hlasem a dodal, že při testech molotovů sám zaplatil za některé věci.

"Zaplatil jsem nákup v Hornbachu – pak jsme se vyrovnali. Zaplatil jsem i za benzin a peníze jsme následně vyrovnali a podělili se," řekl u soudu policejní agent a dodal, že test musel proběhnout v lomu na odlehlém místě mimo obydlenou oblast.

Agent mluvil také o tom, jak šli zakopávat demižony se zápalnou směsí. Nedokázal ale odpovědět na otázky soudkyně, jak je později měli najít, aby je vykopali. "Předpokládám, že o tom bychom ještě mluvili," vysvětlil agent, který nakonec přiznal i to, že organizátor Sova se bál, aby při akci někomu neublížili.

Obhajoba poukazovala třeba na to, že policisté spustili zatýkání pár hodin poté, co se jeden z obviněných chtěl od akce distancovat. A upozorňují třeba i na to, že agenti anarchisty k plánování sami přivedli. "Vylučuji, že jsme iniciovali cokoliv, co se týká tohoto řízení," řekl agent při otázkách soudkyně.

Petru Sovovi, kterého policie považuje za strůjce celé akce, hrozí až doživotní vězení.

Související